Zastanawiasz się, jaki wybrać kocioł na ekogroszek? Charakterystyka poszczególnych modeli pomoże Ci zdecydować, który piec spełni Twoje wymagania i który najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu. Kotły na ekogroszek charakteryzują się różnymi parametrami, które powinny być dobierane zgodnie z przeznaczeniem i zastosowaniem. Ekogroszek to materiał opałowy, z licznymi zaletami, decyduje się na niego coraz większa liczba osób. Jest to znakomity pomysł, dzięki któremu masz realny wpływ na środowisko, jak również spalasz wysokokaloryczny materiał doskonale rozprowadzający ciepło po pomieszczeniach.
Standard nowych kotłów – 5 klasa emisji
Charakterystyka kotłów na ekogroszek piątej klasy to przede wszystkim jeszcze wyższa jakość spalonego materiału oraz znacznie mniej zanieczyszczeń wydalanych do atmosfery. Jak to jest możliwe? Kotły piątej klasy to najnowocześniejsze urządzenia, w które zainwestowano najkosztowniejsze i zaawansowane rozwiązania i technologie, umożliwiające sterowanie elektryczne.
Tego rodzaju kotły zużywają znacznie mniej paliwa w porównaniu do kotłów starszej generacji, jednak kocioł piątej klasy potrzebuje specjalnego wkładu kominowego, który jest kwasoodporny. Zastosowana w tego rodzaju piecach wełna mineralna zapewnia izolację, a komory spalania wykonane są z najwyższej jakości ceramiki. Jak wiadomo, ten materiał doskonale trzyma ciepło, dlatego znacznie szybciej ogrzejesz przestrzeń, a piec zatrzyma temperaturę na dłużej – jest to rozwiązanie wydajniejsze.
Czym powinien charakteryzować się dobry kocioł na ekogroszek?
Dobry kocioł na ekogroszek wyróżnia się kilkoma czynnikami, które powinny być na odpowiednim poziomie, aby piec właściwie pracował i ogrzewał. Rodzaj wybranego pieca ma ogromne znaczenie, gdyż istnieją takie modele, które można ładować ekogroszkiem raz na tydzień, ciesząc się odpowiednią temperaturą w pomieszczeniach, ale są też i te, które trzeba często doglądać.
Przede wszystkim kocioł na ekogroszek powinien być wybierany na podstawie posiadających atestów, dlatego zawsze warto pytać i sprawdzać, czy wybrany piec odznacza się dużą efektywnością pracy. Następnym bardzo ważnym parametrem jest dobranie mocy kotła do budynku, w którym będzie stał. Wiele osób zastanawia się jaki kocioł z podajnikiem będzie lepszy ten w wersji ślimakowej czy tłokowej? Warto wiedzieć, iż podajniki ślimakowe są bardziej podatne na korozję, dlatego kupując ekogroszek należy stosować produkt wysokiej jakości – ekogroszek premium. Ten, komu nie zależy na ekogroszku klasy premium może pokusić się o wybranie kotła z podajnikiem tłokowym.
Dobór mocy kotła dostosowana pod potrzeby
Stojąc przed decyzją wyboru kotła na ekogroszek lub jego wymianą należy brać pod uwagę przede wszystkim moc. Trzeba dobrać, piec do rodzaju budynku, który będzie ogrzewał. Jeżeli jest to kamienica to piec powinien charakteryzować się odpowiednią mocą, tak, aby nikomu nie zabrakło ciepła. Jeżeli kupujesz piec na użytek domu jednorodzinnego, to jego moc będzie niższa, gdyż nie będzie ogrzewana tak duża powierzchnia.
Jeżeli dalej nie masz pojęcia, w jaki sposób wybrać moc kotła, to warto zapoznać się ze świadectwem energetycznym, które posiadają budowy powstałe w ostatnich 20 latach. Należy znać powierzchnię całkowitą danego budynku oraz mieć informacje na temat użytej dodatkowo izolacji. Jeżeli przez lata w budynku dokonywano jakichkolwiek zmian docieplających, to również należy wziąć je pod uwagę szacując moc kotła na ekogroszek. W Internecie z łatwością znajdziesz wiele kalkulatorów, które ułatwią Ci obliczenia, jeżeli podasz wszystkie wymagane parametry.
Podsumowanie
Wybierając kotły na ekogroszek zawsze kieruj się parametrami, których należy być świadomym. Jeżeli wybierzesz właściwy piec na ekogroszek to teraz warto znaleźć dostawcę, który oferuje uczciwą sprzedaż węgla, a dokładniej sprzedaż ekogroszku.
W zależności od rodzaju podajnika możesz wybierać ekogroszek ultra lub ekogroszek o nieco niższych parametrach, które także będą wpływały na zoptymalizowaną pracę pieca. Kotły do ekogroszku to jak najbardziej trafiona inwestycja na lata, która zwróci się w postaci oszczędności pieniędzy, jak również w postaci czystszego powietrza.