Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Co wpływa na kaloryczność ekogroszku?

Podstawową miarą jakości opału, jest kaloryczność ekogroszku. Parametr ten określa wartość opałową, czyli ilość wydzielanego ciepła pochodzącego ze spalania paliwa. Surowiec spalany w piecach wykorzystuje się do ogrzania domu czy hal produkcyjnych. Warto mieć na uwadze, że na rynku istnieje wiele firm, które prowadzą nieuczciwą sprzedaż, mieszając różne rodzaje ekogroszków – najczęściej nisko jakościowych. Pamiętaj, żeby przed zakupem zapoznać się z konkretną specyfikacją, pochodzeniem oraz dystrybutorem ekogroszku. Dowiedz się, ile wynosi wartość opałowa ekogroszku oraz co wpływa na jego kaloryczność.

Czym jest wartość kaloryczna ekogroszku?

Wartość energetyczna ekogroszku to ilość energii, którą pozyskujemy z jednostki masy opału. Im wyższa jest kaloryczność węgla, tym mniej zużyjesz paliwa do ogrzania obiektu, co pozwoli zminimalizować koszty. Kaloryczność ekogroszku wyraża się w megadżulach (MJ/kg). Dobrej jakości ekogroszek charakteryzuje się średnią wartością opałową większą niż 24 MJ/kg. Oczywiście jest to wartość orientacyjna, ponieważ wszystko zależy od sposobu przechowywania czy wilgoci znajdującej się w granulacji ekogroszku. Za lepszy surowiec przyjdzie zapłacić nieco więcej, niż za tańszy odpowiednik. 

Parametry ekogroszku

Poniżej przedstawiamy główne parametry ekogroszku, które pomogą Ci podjąć decyzję, jaki produkt kupić. Najważniejsze właściwości to:

  • niska wilgotność – do 12%,
  • wysoka wartość opałowa – 24-32 Mj/kg,
  • mała zawartość popiołu – do 5%,
  • niska zawartość siarki – do 0,5%,
  • granulacja – 5-25 mm,
  • niska spiekalność – 0-10 RI.

Jaka jest najlepsza kaloryczność ekogroszku?

Wysokokaloryczny ekogroszek doskonale sprawdzi się podczas mroźnych miesięcy. Wartość opałowa surowca powinna wynosić więcej niż 24 MJ/kg, dzięki czemu unikniesz częstego dokładania paliwa do kotła. Jedyna sytuacją, w której nie wykorzystasz pełnego potnecjalu wysokoenergetycznego ekogroszku, są ciepłe dni. Te przytrafiają się zwłaszcza na przełomie jesieni i zimy. Część węgla zostanie spalona bezproduktywnie, dlatego zaleca się mieszanie ekogroszku z mniej efektywnym paliwem i ograniczanie start surowcowych.

Spalanie ekogroszku – czy warto?

Postępujące zmiany klimatyczne oraz długotrwałe zanieczyszczenie powietrza skłania do poszukiwania metod ograniczających wytwarzanie szkodliwych substancji lotnych. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie ekogroszku, który charakteryzuje się małą zawartością siarki, dzięki czemu tylko znikoma ilość w procesie spalania trafi do atmosfery. Ponadto, powszechna dostępność ekogroszku oraz wysoka kaloryczność przesądza o przewadze nad tradycyjnymi metodami grzewczymi. Pamiętaj, że firma powinna prowadzić wiarygodną sprzedaż ekogroszku, dzięki czemu będziesz miał wgląd do pełnej dokumentacji. W ten sposób zyskasz pewność, że zakupiony ekogroszek zawiera wysokojakościowe parametry opałowe.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, dlaczego kaloryczność ekogroszku odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu ciepła. Granulacja, zawartość siarki, spiekalność czy wilgotność to tylko podstawowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę. Ważne, żeby firma gwarantowała sprzedaż węgla najwyższej klasy oraz stawiała na zadowolenie klienta. Takie wartości wyznaje firma Sibugolpl, zapewniając jakość oraz terminowość realizowanego zamówienia, dzięki czemu efektywnie ogrzejesz obiekt niezależnie od pory roku.

Zostaw komentarz