Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Czy popiół z ekogroszku może się do czegoś przydać?

Każdego roku paląc w piecu, zastanawiasz się co zrobić z popiołem z ekogroszku, gdyż chcesz pożytecznie zużyć pozostałe odpady? Ekogroszek to materiał opałowy, który nie zanieczyszcza tak bardzo atmosfery, pozostawia po sobie stosunkowo niski ślad węglowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy istnieje jakiekolwiek zastosowanie popiołu z ekogroszku, to zapraszamy do wnikliwego przeczytania poniższego artykułu.

Czym w ogóle jest popiół?

Popiół jest jednym z istotniejszych parametrów ekogroszku i kupujący powinni zwracać uwagę na poziom spiekalności materiału opałowego. Ten czynnik informuje czy ekogroszek spalając się, pozostawia po sobie ślad węglowy w piecu.

Dlaczego jest to takie ważne? Ekogroszek o niższej spiekalności nie będzie tak bardzo zanieczyszczał kotła, dzięki czemu kocioł nie będzie narażony na uszkodzenia czy zatkania przewodów. Zawartość popiołu w ekogroszku nie powinna przekraczać 8%, a dzięki temu zyskujesz czystszy piec na dłużej oraz masz świadomość jakościowego produktu.

Podsumowując, popiół jest to część ekogroszku, która pozostaje w piecu i która jest niepalna. Idealnie byłoby, gdyby zakupiony ekogroszek spalał się w całości, to byłoby efektywniejsze i wydajniejsze. Nawet zamawiając ekogroszek z opisanym procentem popiołu, często okazuje się, że zostaje go znacznie więcej, a wynika to z różnej jakości ekogroszku, a także poziomu jego wilgotności.

W związku z tym w piecu możesz zauważyć:

  • spieki,
  • szybsze gromadzenie się brudu,
  • niedopałki.

Co za tym idzie, cena ekogroszku jest uzależniona od jego jakości i można by rzec, że im droższy, tym lepsza jakość, jednak w praktyce może wyglądać to inaczej. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na sprzedaż węgla i kupować produkty od sprawdzonych dostawców.

Gdzie można wykorzystać popiół z ekogroszku?

Pozostałości po spalonym ekogroszku można wykorzystywać w takich branżach jak ogrodnictwo czy budownictwo. Warto mieć na uwadze jego jakość. Im lepsza jakość ekogroszku, tym wyższa jakość powstałego popiołu. Jeżeli chodzi o branżę budowlaną, to połączenie popiołu ze żwirem stworzy znakomitą mieszankę, która nadaje się do wyrównywania powierzchni dróg publicznych oraz przydomowych. Jeżeli chcesz załatać dziurę czy wyrównać dowolną powierzchnię, to wypróbuj popiół. Dzięki takiemu podejściu i recyklingowi nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale skorzystasz z lepszych dla środowiska materiałów.

W zależności od rodzaju zakupionego ekogroszku i jego jakości popiół bardzo dobrze sprawdza się w ogrodnictwie jako nawóz. Wystarczy, że zmieszasz popiół z ziemią i obsypiesz wybrane rośliny, a w niedługim czasie zauważysz  wzrost i poprawę jakości. Niektóre osoby sięgają po popiół z ekogroszku czyszcząc garnki, srebro czy sztućce.

Zalety ekogroszku należy wykorzystywać, ponieważ jest ich wiele i okazuje się, że można z nich czerpać nawet po jego spaleniu.

Jeżeli nie korzystasz ze spalonego popiołu, to pamiętaj o jego prawidłowej utylizacji. Popiół pod żadnym pozorem nie powinien być gorący, ani nawet ciepły, gdyż nieodpowiednio wyrzucony może doprowadzić do pożaru. Należy go wyrzucać do pojemników z odpadami mieszanymi.

Podsumowanie

Teraz już znasz odpowiedź na pytanie, czy popiół z ekogroszku może się do czegoś przydać. Dobrej jakości popiołu warto używać jako nawozu do przydomowych kwiatów czy jako materiału czyszczącego. Istnieje wiele obszarów, w których można go wykorzystać. Pamiętaj jednak, że im lepszy ekogroszek, tym lepsza jakość powstałego popiołu. Jeżeli do tej pory nie wiedziałeś co zrobić z popiołem z ekogroszku i po prostu go wyrzucałeś do kontenera na śmieci, to teraz jego los może się odmienić, a Ty na tym skorzystasz. Warto sięgać po praktyczne rozwiązania i wykorzystywać jeden produkt nawet kilkukrotnie.

Zostaw komentarz