Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Czym charakteryzuje się dobry opał?

Wybierając opał do ogrzewania domu lub firmy, nie warto kierować się wyłącznie ceną. Najważniejsza jest jakość. Czym charakteryzuje się dobry opał i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? W przypadku ekogroszku warto sprawdzić podstawowe parametry, takie jak spiekalność i kaloryczność. Z tekstu dowiesz się, jak rozpoznać dobry opał i dlaczego niska cena nie zawsze oznacza faktyczną oszczędność.

Cechy dobrego opału

Osoby, które kupują ekogroszek po raz pierwszy, mogą mieć wiele wątpliwości. Jakie są zalety węgla w worku? Co wpływa na cenę opału i jak nie dać się oszukać? Najważniejsze, by zapoznać się z kilkoma pojęciami i zapamiętać, jakie parametry są najkorzystniejsze – dzięki temu nie dasz się oszukać i nie stracisz pieniędzy na produkcie słabej jakości. Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy dobrego opału.

Wilgotność

Opał dobrej jakości powinien charakteryzować się niską wilgotnością. Jaka wartość jest optymalna?  W przypadku ekogroszku zaleca się wybierać produkty, których wilgotność nie przekracza 12 %. Wyższa wartość oznacza:

  • większe zużycie,
  • ryzyko pojawienia się rdzy w kotle,
  • większe zanieczyszczenie środowiska szkodliwymi substancjami.

Warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania opału. Ekogroszek workowany daje większe bezpieczeństwo, że produkt nie zmoknie. Węgiel trzymany luzem, który nie jest odpowiednio zabezpieczony, traci na jakości.

Wartość opałowa

Podstawową miarą jakości opału jest jego kaloryczność, czyli wartość opałowa. Innymi słowy, jest to ilość wydzielanego ciepła, które pochodzi ze spalania. Im wyższa kaloryczność, tym ekogroszek jest bardziej wydajny energetycznie – to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy temperatury są najniższe. Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać dobry opał? Zapamiętaj, że jego kaloryczność powinna mieścić się w przedziale 24-32 Mj/kg i sprawdź, co wpływa na kaloryczność ekogroszku.

Spiekalność

Spiekalność jest parametrem, który określa zdolność węgla do tworzenia spieków koksowych. To niepożądane zjawisko – wpływa niekorzystnie na stan techniczny pieca i obniża efektywność spalania. Spiekalność określa się za pomocą indeksu Rogi, a najbardziej pożądana wartość to 0-10 RI – czyli zerowa lub bardzo niska.

Zawartość siarki i popiołu

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest dobry opał, zwróć uwagę również na zawartość siarki i popiołu. Jakie wartości należy brać pod uwagę? Zawartość siarki nie powinna przekraczać 2 %, jednak najlepszym wyborem będzie opał zawierający maksymalnie 1 % siarki. To ważny czynnik – odpowiada za wydajność paliwa i poziom zanieczyszczenia środowiska. Siarka w połączeniu z nadmiarem wilgoci może też prowadzić do uszkodzenia kotła.

Zasada „im mniej, tym lepiej” ma zastosowanie również w przypadku popiołu. Szukaj produktów o wartości nieprzekraczającej 12 %. Dzięki temu będziesz mieć mniej odpadów do utylizacji, a wydajność opału będzie większa.

Jaki jest dobry opał i gdzie go kupić?

Cechy dobrego opału zależą od rodzaju pieca, jakiego używasz. To on wpływa między innymi na dobór odpowiedniego rozmiaru bryłek ekogroszku – granulacja może wynosić od 5 do 25 mm. W zależności od jakości pieca może on być bardziej lub mniej odporny na wszelkie odchylenia od optymalnych parametrów opału. Przed zakupem węgla dokładnie zapoznaj się z dokumentacją techniczną sprzętu, by wybrać najlepszy produkt.

Jeśli chcesz kupić dobry opał, postaw na sprawdzonego producenta, który prowadzi sprzedaż węgla dobrej jakości. Dzięki temu sprawdzisz jego pochodzenie, poznasz proces produkcji i standardy pakowania. Jeśli zależy Ci na wygodzie, zamów ekogroszek workowany przez internet. Dzięki temu masz gwarancję bezpiecznego przechowywania i nie musisz martwić się o koszty dostawy. Uznani producenci prowadzą badania sprzedawanego opału, więc unikniesz tanich podróbek, które zawierają miał węglowy.

Czym charakteryzuje się dobry opał? Podsumowanie

Kupując opał do domu lub firmy, warto stawiać przede wszystkim na jakość – nie najniższą cenę. Dzięki temu zyskasz większą wydajność, a Twój piec nie będzie narażony na poważne awarie. Dobry węgiel to również mniejsza szkodliwość dla środowiska. Zwróć uwagę na najważniejsze parametry, takie jak zawartość siarki, popiołu, kaloryczność i spiekalność produktu. Nie wiesz, jaki opał jest najkorzystniejszy? Sprawdź, jakie są wady i zalety stosowania ekogroszku i pamiętaj, że dobry piec to nie wszystko – liczy się również jakość używanego węgla.

Zostaw komentarz