[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Wiele osób, szczególnie po raz pierwszy słysząc sformułowanie „ciepło spalania”, zastanawia się, co to takiego. Często też nasi klienci pytają, czym różni się ciepło spalania od wartości opałowej, o której zwykle informują producenci węgla. Aby uniknąć nietrafionego zakupu, warto wiedzieć, co tak naprawdę oznaczają te dwa najważniejsze parametry dotyczące opału. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy więc, co to takiego jest ciepło spalania.
Co to jest ciepło spalania?
Na pytanie, co to jest ciepło spalania, odpowiemy, bazując na definicji Zakładu Badań Rynku Surowcowego i Energetycznego będącego częścią Instytutu GSMiE PAN w Krakowie. Zgodnie z tą definicją jest to ilość ciepła otrzymywana przy całkowitym i zupełnym spalaniu paliwa w stałej objętości, przy czym produkt spalania oziębiony jest do temperatury początkowej, a para wodna zawarta w spalinach skrapla się zupełnie. Czym jest zatem ciepło spalania? Rzeczywiste ciepło spalania, czyli ilość ciepła powstałego w wyniku spalania, określane jest w warunkach idealnych lub jak najbardziej zbliżonych do idealnych. Oznacza to, że wartość ta dotyczy wyłącznie spalanego całkowicie paliwa i jednocześnie obejmuje ciepło kondensacji pary wodnej.
Czym jest wartość opałowa?
Definicja wartości opałowej (kaloryczności) jest bardzo podobna do tego, czym jest ciepło spalania, ale zawiera istotną różnicę, która sprawia, że nie należy tych parametrów uznawać za to samo. Definicja ta nie uwzględnia bowiem ciepła powstałego w wyniku kondensacji pary wodnej oraz spalin.
Ciepło spalania a wartość opałowa – co wynika z obu definicji?
Wiedząc, co to jest ciepło spalania i wartość opałowa, łatwo dojdziesz do wniosku, że współczynnik ciepła spalania zawsze będzie wyższy od wartości opałowej. Jednak, aby określić, czego możesz się spodziewać po danej firmie oferującej sprzedaż ekogroszku, musisz sprawdzić, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma parametrami. Zasada jest w tym przypadku prosta. Im większa jest różnica między ciepłem spalania a wartością opałową, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ jest to równoznaczne z większą ilością ciepła wytworzonego w wyniku skraplania pary wodnej.
Szukając firmy prowadzącej hurtową i detaliczną sprzedaż węgla, przede wszystkim zwróć uwagę na wartość opałową – im większa będzie, tym na dłużej wystarczą Ci zapasy. Dobrym rozwiązaniem będzie też inwestycja w kondensacyjny kocioł grzewczy, który wykorzysta praktycznie całą energię wytwarzaną podczas spalania węgla.
Co jeszcze musisz uwzględnić w kwestii ciepła spalania i wartości opałowej?
Nie bez powodu tak wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę frazę ciepło spalania – co to takiego. Trudno znaleźć jednoznaczne informacje na ten temat, a sprawę dodatkowo komplikuje wszechobecna wartość opałowa. Mniej uczciwe firmy prowadzące sprzedaż orzechu zamiast wartości opałowej podają inny parametr, licząc, że nie wiesz, czym tak naprawdę jest ciepło spalania. Po lekturze naszego tekstu wiesz już, że ciepło spalania jest wyższe od wartości opałowej, a więc wygląda dużo korzystniej – problem polega na tym, że potrzebny byłby do tego kondensacyjny kocioł grzewczy, który ochłodzi spaliny. Większość osób posiada jednak tradycyjne kotły, dlatego bezpieczniej kierować się wartością opałową.
Podsumowanie
Ciepło spalania to całkowita energia uwalniana w wyniku spalania węgla – jej częścią jest również energia ulatująca wraz z wytworzoną parą wodną. Z kolei wartość opałowa to ilość ciepła pozbawiona energii powstałej w wyniku kondensacji pary wodnej oraz spalin. Nieuczciwi sprzedawcy mogą chętniej podawać ciepło spalania opału, licząc na to, że zachęcą Cię do zakupu wysokim parametrem. Pamiętaj więc, że ciepło spalania zawsze będzie większe niż wartość opałowa. Rozsądniej dokonywać zakupu u dostawcy, który uczciwie podaje kaloryczność węgla, ale nie stanowi dla niego problemu przedstawienie informacji na temat ciepła spalania. Tak postępujemy w Sibugolpl, gdzie zamówisz wysokiej jakości opał w dobrej cenie.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]