Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Czyszczenie pieca na ekogroszek – jak to robić poprawnie?

Jeżeli zastanawiasz się, czy czyszczenie pieca na ekogroszek ma znaczenie, to odpowiedź brzmi: jak najbardziej, ma duże znaczenie. Najgorsze jest pierwsze czyszczenie pieca, które zajmuje stosunkowo najwięcej czasu. Czyszczenie pieca na ekogroszek należy wykonywać minimum raz w tygodniu, gdyż spalony materiał osadza się wewnątrz komór, zatykając wnętrze i tworząc sadze. Dowiedz się, jak czyścić piec na ekogroszek i podołaj temu zadaniu bezproblemowo.

Dlaczego tak ważne jest aby dbać o czystość pieca?

W głowie kłębi się na pewno wiele pytań: jak wyczyścić piec na ekogroszek z sadzy albo co ile czyścić piec na ekogroszek. Należy mieć na uwadze to, że prawidłowe dbanie o czystość kotła zapobiega wielu awariom i służy dłuższej eksploatacji. Na odpowiednią pracę pieca wpływa także jakość materiału do spalania. Lepszej jakości ekogroszek, oznacza dłuższe i wydajniejsze spalanie. Nie wiesz, jaki rodzaj ekogroszku wybrać? Doskonale nada się ekogroszek Ultra i ekogroszek Premium. Należy pamiętać o tym, aby w piecu na ekogroszek nie palić materiałów plastikowych, drewna czy śmieci, gdyż dzięki temu skutecznie zapchasz piec obniżając jego wydajność, a do atmosfery przedostaną się szkodliwe zanieczyszczenia, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Jak często czyścić piec?

Do czyszczenia pieca nie potrzebujesz pomocy fachowców i ze swobodą przeprowadzisz tę czynność samodzielnie. Samo czyszczenie nie jest pracochłonne i zajmuje około 20 minut. Należy pamiętać, że trzeba regularnie sprzątać wnętrze urządzenia, aby chronić je przed awariami. Wiesz już, jak często czyścić, piec na ekogroszek, teraz warto dowiedzieć się co będzie niezbędne do czyszczenia pieca i jaki środek sprawdzi się najlepiej.

Czyszczenie pieca krok po kroku

Podejmując się samodzielnego czyszczenia pieca na ekogroszek weź ze sobą kilka niezbędnych przyrządów, takich jak druciana szczotka, pogrzebacz, szufelka, miotła, ręczniki, ścierki lub papier. Co więcej, na rynku znajdziesz specjalne akcesoria ułatwiające czyszczenie pieców, jak różne detergenty. Weź ze sobą także latarkę, gdyż dzięki niej zajrzysz w każdy zakamarek, dokładnie oczyszczając wnętrze. Jeśli chcesz możesz użyć odkurzacza, za pomocą którego szybciej oczyścisz przestrzeń, robiąc mniej bałaganu. Zamierzasz wykonać dokładne czyszczenie czopucha i kanałów napowietrzania? Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wyłączenie pieca na czas czyszczenia. Jeżeli jest to regularne, cotygodniowe czyszczenie to pierwszym krokiem jest przestawienie trybu pieca na podtrzymywanie ognia. Załóż grube rękawice, aby za bardzo się nie pobrudzić. Teraz wyciągnij turbulatory spalin i oczyść je delikatnie, gdyż mogą być bardzo nagrzane. Dokładnie wymyj ten kawałek pieca, a następnie wypchaj popiół ze środka, aby pozbyć się go w całości nawet ze ścianek. Do tej czynności możesz użyć szczotki i latarki, dzięki którym dokładniej oczyścisz przestrzeń. Włóż z powrotem turbulatory spalin i przejdź na niższe piętro. Za pomocą pogrzebacza i szczotki przepchnij popiół, dokładnie oczyszczając każdy element pieca: ścianki, górę i dół. Każdą czynność wykonuj starannie i delikatnie, aby nie zarysować materiał, z którego wykonano piec. Teraz wystarczy usunąć cały, zebrany popiół z deflektora spalin. Możesz to zrobić odkurzaczem, ale wystarczy zwykła zmiotka. Przesyp sadzę do wiadra lub worka i włącz piec na normalny tryb. Pamiętaj, że piec powinien być czyszczony nie tylko w czasie sezonu, ale również poza nim, aby był doskonale przygotowany do następnego palenia.

Konserwacja pieca na ekogroszek

Awarie kotłów na ekogroszek wynikają często z niewłaściwej eksploatacji i czyszczenia poszczególnych elementów pieca. Na mocne zanieczyszczenie kotła wpływają takie elementy jak: wilgotny materiał opałowy, spalanie śmieci, które nie tylko osadzają się wewnątrz, ale także wpływają negatywnie na środowisko wydzielając niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Oprócz regularnego czyszczenia ważna jest konserwacja pieca po sezonie grzewczym. Jeżeli wiesz, że sezon grzewczy dobiegł końca, a piec nie będzie więcej używany, to należy odłączyć go od zasilania i dokładnie oczyścić przewody spalinowe i komin. Następnie posprzątaj cały piec w środku i na zewnątrz. Oczyść każdy przewód, podajnik na paliwo czy najmniejszą część pieca. Widząc oczyszczony kocioł możesz stwierdzić czy nie wymaga serwisu i czy wszystkie jego części są sprawne. Piec trzeba zabezpieczyć także przed rdzewieniem, a na powstawanie korozji mają wpływ warunki pogodowe oraz miejsce. Jedni zalecają, by po sezonie zostawić, piec otwarty, a inni wręcz przeciwnie. Jeżeli kocioł stoi w piwnicy lub w wilgotnym miejscu, to najlepszym rozwiązaniem będzie szczelne zamknięcie drzwi i użycie detergentów zapobiegających korozji, które znajdziesz na rynku.

Podsumowanie

Szukaj sprzedawcy oferującego uczciwą sprzedaż węgla, gdyż dzięki właściwemu opałowi wspomożesz czystość pieca. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu. Korzystaj ze sprawdzonych firm oferujących sprzedaż ekogroszku w odpowiedniej cenie i jakości.

Zostaw komentarz