Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Ekogroszek a zawartość popiołu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Wartość opałowa jest podstawową miarą jakości węgla, ale niemniej ważny jest popiół z ekogroszku, czyli jego zawartość w opale. Parametr ten informuje Cię o tym, ile substancji niepalnych znajduje się w węglu, a tym samym, jak często konieczne będzie czyszczenie pieca. Jednocześnie jest istotną wskazówką na temat jakości opału. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, a dowiesz się, dlaczego jeszcze należy zwracać uwagę na to, ile ekogroszek ma popiołu.

Czym charakteryzuje się popiół z ekogroszku i skąd się bierze?

Popiół z ekogroszku to pozostałość z jego spalania – im większa jest zawartość popiołu w ekogroszku, tym wyższy koszt ogrzewania domu. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku wysokiej wilgotności węgla, kiedy płacisz za nadmiar wody w opale. To właśnie z tego względu odpowiedź na pytanie, ile popiołu powinien zawierać ekogroszek, brzmi: jak najmniej. Popiół jest bowiem odpadem w wyniku spalania ekogroszku i choć nie jest szkodliwy dla środowiska (tylko wtedy, gdy opał nie zawiera zanieczyszczeń!), jego ilość wpływa na częstotliwość czyszczenia pieca oraz jego poprawne funkcjonowanie. Jeżeli zastanawiasz się, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów, przeczytaj nasz artykuł Ekogroszek – o czym warto pamiętać przy wyborze.

Jaka jest optymalna zawartość popiołu w ekogroszku?

To, ile ekogroszek ma popiołu, zależy od producenta, dlatego tak ważna jest wiedza na temat parametrów świadczących o jakości opału. Przyjmuje się jednak, że zawartość popiołu w ekogroszku powinna być nie większa niż 8-12%, dzięki czemu w prosty sposób możesz ocenić, czy dana firma prowadzi sprzedaż ekogroszku wartego Twoich pieniędzy. Mniejsza ilość części niepalnych powstałych w wyniku spalania ekogroszku oznacza nie tylko niższe koszty ogrzewania domu, ale także więcej ciepła. Ilość popiołu w ekogroszku jest również powodem, dla którego lepiej zaopatrzyć się w ekogroszek niż w węgiel – tam zawartość popiołu może być dużo wyższa.

W jaki sposób można wykorzystać popiół z ekogroszku?

Zastanawiasz się, jaki popiół z ekogroszku możesz bezpiecznie wykorzystać? Dobry jakościowo ekogroszek pozostawia po sobie popiół pozbawiony zanieczyszczeń i szkodliwych substancji – warto mieć jednak świadomość, że są na rynku opały zawierające śladowe ilości metali ciężkich. Pamiętaj o tym szczególnie wtedy, gdy firma odpowiedzialna za sprzedaż węgla nie udostępnia lub nie posiada wyników analizy chemicznej opału. Niezanieczyszczony popiół z ekogroszku można jednak wykorzystać jako materiał budowlany, jeżeli zostanie zmieszany np. ze żwirem. Doskonale sprawdza się także do wyrównywania dróg oraz jako materiał czyszczący, np. w kuchni do polerowania garnków. Wiedząc, ile ekogroszek ma popiołu i jakiej jest jakości, możesz go również wykorzystać w przydomowym ogrodzie jako nawóz do roślin. Jeżeli jednak nie masz pewności, czy popiół jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, wyrzuć go do pojemnika na odpady zmieszane.

Dlaczego ekogroszek się nie wypala w całości?

Może się zdarzyć tak, że ekogroszek przejdzie przez piec, ale nie zostanie spalony – prawdopodobnie oznacza to, że opał z podajnika wpadł bezpośrednio do popielnika. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości i osiągnąć optymalną wydajność spalania, spróbuj metodą prób i błędów zmodyfikować ustawienia sterownika. Zmieniając pojedyncze parametry, znajdziesz optymalne rozwiązanie, dzięki któremu niewypalony ekogroszek będzie należał do rzadkości.

Podsumowanie

Kupując ekogroszek, zwróć uwagę na kluczowe parametry takie jak kaloryczność opału, granulacja, spiekalność, zawartość siarki oraz to, ile ekogroszek ma popiołu. Dzięki temu samodzielnie ocenisz, czy opał jest dobry jakościowo. Jednocześnie szukaj dostawcy, który zapewnia kompromis między optymalną wartością opałową a ceną. Sprawdzony sprzedawca zagwarantuje nie tylko niską zawartość popiołu w ekogroszku, ale również dobrą cenę. Tego możesz oczekiwać od Sibugolpl – firmy prowadzącej hurtową i detaliczną sprzedaż ekogroszku, w którym zawartość popiołu utrzymuje się na poziomie około 3%.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Comments (1)

[…] najistotniejszą przyczyną popularności tego rodzaju paliwa. Dużym plusem jest również popiół z ekogroszku, a właściwie jego mała ilość po spaleniu. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jakie są […]

Comments are closed.