Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Ekogroszek – o czym warto pamiętać przy wyborze?

Ekogroszek – o czym warto pamiętać przy wyborze?

Jak odróżnić dobry ekogroszek od podróbek składających się z miału węglowego wątpliwej jakości? Podpowiadamy na co patrzeć, szukając najlepszego produktu oraz co warto wiedzieć, planując zakup opału. Dzięki temu nie tylko unikniesz nieprzyjemnego rozczarowania oraz zmarnowanych pieniędzy, ale przekonasz się, że kupowanie najtańszych produktów rzadko kiedy pozwala odciążyć domowy budżet.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku?

Kupując ekogroszek, mało kto wie, jak wybrać dobry jakościowo produkt tak, by jednocześnie nie przepłacić i cieszyć się skutecznie ogrzewającym paliwem. Poniżej znajdziesz 7 praktycznych wskazówek, które pozwolą zminimalizować ryzyko nietrafionego zakupu.

Zapoznaj się z dokumentacją pieca na ekogroszek

Zanim zweryfikujesz, która firma rzeczywiście prowadzi wiarygodną sprzedaż ekogroszku, zapoznaj się z dokumentacją techniczno-ruchową pieca. Dlaczego jest to takie ważne? Stosowanie nieodpowiedniego opału może doprowadzić nie tylko do utraty ciepła i czasu, ale także uszkodzić system kotła, narażając Cię na dodatkowe koszty.

Wymiary bryłek ekogroszku

Cechą charakterystyczną ekogroszku jest duża rozpiętość rozmiarów bryłek, która może być myląca – od 5 aż do 25 mm. Na co zatem patrzeć? Granulację ekogroszku należy dostosować do parametrów kotła, w którym będzie się palił. Rozmiar bryłek wpływa na poziom hałasu w trakcie pracy pieca – im są większe, tym głośniej działa kocioł. Problem jest w stanie do pewnego stopnia rozwiązać płynny smar przeznaczony do pieców na ekogroszek.

Wartość opałowa – podstawowa miara jakości ekogroszku!

Na co zwracać uwagę przy zakupie ekogroszku? Przede wszystkim na jego wartość opałową standardowo wyrażaną w Mj/kg, która bezpośrednio odpowiada za efektywność spalania. Dobrej jakości ekogroszek charakteryzuje kaloryczność nie mniejsza niż 24-25 MJ/kg, jak najniższa zawartość siarki oraz popiołu, a także spiekalność o wartości współczynnika RI nie wyższej niż 10. Warto mieć na uwadze fakt, że część sprzedawców podaje informację o cieple spalania, które zawsze będzie wyższe niż wartość opałowa – wówczas należy spodziewać się produktu niższej jakości.

Ekogroszek a zawartość siarki

Zawartość siarki w dobrym jakościowo ekogroszku nie powinna przekraczać 2% – najlepszym wyborem będzie jednak produkt zawierający maksymalnie 1% siarki. Warto na to patrzeć, ponieważ jest to czynnik odpowiadający za wydajność paliwa. Co więcej, siarka w połączeniu z nadmiarem wilgoci prowadzi do problemów z pracą kotła.

Spiekalność ekogroszku

Spiekalność oznacza zdolność węgla kamiennego do zbrylania się – szacuje się, że powinna wynosić od 0 do 20 RI (jednostka Rogi). Im niższa spiekalność ekogroszku, tym łatwiej przebiega proces spalania, dlatego jest to jeden z parametrów, na który warto zwracać uwagę.

Zawartość popiołu w ekogroszku

Jak wybrać odpowiedni ekogroszek? Szukając produktu o niskiej zawartości popiołu, czyli część pozostała po procesie spalania – zgodnie z obowiązującymi standardami powinna być nie większa niż 8-12%. Dzięki temu nie tylko generuje się mniej odpadów, ale przede wszystkim uzyskuje się więcej ciepła.

Wilgotność ekogroszku

Wilgotność ekogroszku powinna się utrzymywać na poziomie nie większym niż 12%, a to dlatego, że w innym przypadku proces spalania będzie przebiegał nieprawidłowo. Warto więc zwrócić uwagę, w jakich warunkach przechowywane jest paliwo – nieodpowiednie składowanie może doprowadzić do wzrostu wilgoci w produkcie.

Dlaczego warto stosować ekogroszek?

Warto mieć nie tylko świadomość, jak wybrać najlepszy ekogroszek, ale także dlaczego jest uznawany za tak wartościowe paliwo. W obliczu zmian klimatycznych oraz drastycznie spadającej jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy, ekogroszek stanowi doskonałą alternatywę dla opałów szkodliwych dla środowiska. Jednocześnie jest to jedno z najbardziej wydajnych źródeł ciepła dostępnych na rynku – co z punktu widzenia użytkowników pozostaje kluczowym argumentem. Niska spiekalność ekogroszku sprawia również, że jest to rozwiązanie bezpieczne dla domowej instalacji grzewczej.

Na koniec dodamy, że wybierając ekogroszek, warto również patrzeć na cenę – powinna być adekwatna do jakości i zapewniać optymalną ilość ciepła, a to z kolei będzie się zmieniało w zależności od producenta. Nie zawsze najwyższa cena będzie równoznaczna z najwyższą kalorycznością, dlatego warto uważnie zapoznać się ze wszystkimi parametrami na opakowaniu.

Posty powiązane