Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Ile ekogroszku przygotować na zimę?

W ile ekogroszku dobrze jest zaopatrzyć swoją piwnicę lub magazyn, aby wystarczył na cały okres jesienno-zimowy? Wiele osób kupujących ten materiał opałowy ma problem, zwłaszcza jeżeli jest to ich pierwsze palenie i jeżeli zaopatrują się w ekogroszek w okresie letnim. Niniejszy artykuł da Ci odpowiedź na pytanie, ile ekogroszku powinno się przygotować na zimę, aby swobodnie ogrzać odpowiedniej wielkości przestrzeń.

Na co zwrócić uwagę przygotowując ekogroszek na zimę?

Zastanawiasz się, jaki piec na ekogroszek wybrać lub masz już wybrany piec, ale nie masz pojęcia ile ekogroszku starcza na jeden sezon grzewczy? Przede wszystkim powinno się oszacować, ile węgla zużyjesz każdego dnia, by ocieplić określoną powierzchnię. Zacznij od instrukcji obsługi pieca na ekogroszek, dokładnie się w nią wczytaj, a z pewnością znajdziesz tam najważniejsze informacje na temat ilości spalanego opału. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją palenia w piecu na ekogroszek i doskonale posiąść tę umiejętność.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale nieodpowiednia obsługa kotła oraz słabej jakości materiał opałowy przyczyniają się do tego, że sam piec staje się mniej wydajny.
Kupując materiał opałowy, należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • powierzchnia, którą chcesz ogrzać,
  • ocieplenie budynku,
  • kaloryczność ekogroszku,
  • wilgotność ekogroszku.

Ważna jest także moc kotła, która powinna być dobrana w zgodzie do powierzchni. Często zdarza się tak, że kupujący nieodpowiednio wybierają kocioł w obawie, że mniejszy piec da mniej ciepła, jednak wybieraj piec zgodnie z jego przeznaczeniem, gdyż z pewnością odpowiednio ociepli przestrzeń.

Jeżeli zdecydujesz się na kocioł o dużej mocy, to jego zużycie opału będzie o wiele większe i wydasz więcej pieniędzy na materiał opałowy. Może to także wpłynąć negatywnie na środowisko, a do atmosfery przedostanie się więcej substancji zanieczyszczających.

Większość domowników przekręca ogrzewanie na maksa w okresie zimowym, aby było im jak najcieplej. Tymczasem wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu zaledwie o jeden stopień, aby zredukować spalanie nawet o kilka procent. Jednak zalecana temperatura w pomieszczeniu dla zdrowej osoby wynosi średnio 22 stopni Celsjusza i pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu ciepła.

Jak dużo ekogroszku spala się w okresie grzewczym?

Jak wspomniano, na tę wartość wpływa wiele czynników między innymi jakość ocieplenia czy wielkość domu. Jednak uśredniając – na ocieplenie powierzchni 50 m w sezonie grzewczym musisz przeznaczyć od 1 do 2,5 tony ekogroszku. Jeżeli chodzi o powierzchnię od 100 do 200 m, to liczba wzrasta i waha się od 3 do nawet 10 ton ekogroszku.

Jak widać, są to pokaźne sumy, dlatego warto zastanowić się, czy efektywnie spalasz ekogroszek, czy Twój piec jest odpowiednio dostosowany oraz, czy posiadasz jakościowy towar. Teraz pozostaje wyszukać najlepszego dostawcę ekogroszku i oszacować koszty grzewcze.

Podsumowanie

Jeżeli nie masz pojęcia gdzie udać się w celu znalezienia jakościowego ekogroszku, to sprawdzonym dostawcą jest firma Sibugolpl, która oferuje sprzedaż ekogroszku w bardzo atrakcyjnej i przystępnej cenie. Warto zadać sobie troszkę trudu i wybrać markę, oferującą uczciwą sprzedaż węgla, na której skorzystasz Ty, ale także sam sprzedawca.

Zawsze pytaj o wybrany przez Ciebie ekogroszek. Dotknij go, czytaj etykiety i sprawdzaj jego parametry. Pamiętaj, że należy dbać jednakowo o jakość materiału opałowego, ale także o eksploatację pieca. Tylko to daje gwarancję odpowiedniego spalania i zmniejszania kosztów grzewczych.

Zostaw komentarz