Zastanawiasz się, jak rozpalić w piecu na ekogroszek i czego najlepiej użyć jako podpałki? Jeśli używasz ekogroszku dobrej jakości i dbasz o czystość oraz stan techniczny kotła, czynność zajmie Ci tylko kilka minut. Sprawdź, jak rozpalić piec na ekogroszek i na co warto zwrócić uwagę, by zadbać o efektywną pracę urządzenia.
Jak rozpalić piec na ekogroszek z podajnikiem?
Nie wiesz, jak rozpalić w piecu z podajnikiem, by nie uszkodzić urządzenia? To proste – wystarczy Ci dobra podpałka, wysokiej jakości ekogroszek i podstawowa wiedza o działaniu kotła. Sprawdź, jak rozpalić w piecu na ekogroszek z podajnikiem w kilku prostych krokach.
Zadbaj o dobrą jakość ekogroszku
Parametry ekogroszku wpływają na efektywność spalania, a także stan techniczny pieca. Zwróć uwagę, by cechował się niską wilgotnością, ponieważ mokry opał może spowodować powstawanie pary, a nawet rdzy w kotle. Równie ważna jest wysoka kaloryczność, mała spiekalność oraz niska zawartość siarki i popiołu. Dobry jakościowo węgiel ułatwia proces rozpalania w piecu, dlatego warto postawić na sprzedaż ekogroszku od uznanego producenta.
Usuń zanieczyszczenia
Przed załadowaniem opału do pieca należy sprawdzić, czy w podajniku nie ma zanieczyszczeń. Jeśli to konieczne, usuń z kotła zalegający popiół z ekogroszku. Dzięki temu zadbasz o dobry stan techniczny oraz wydajną pracę pieca.
Sprawdź ustawienia wentylatora
Zanim rozpalisz w piecu upewnij się, że wszystkie ustawienia, w tym moc wentylatora, są prawidłowe. Odpowiednia ilość powietrza, która dostaje się do komory, gwarantuje efektywność spalania oraz bezpieczeństwo. Najważniejsze informacje o sugerowanych parametrach znajdziesz w instrukcji obsługi kotła.
Załaduj ekogroszek
Umieść odpowiednią ilość ekogroszku w podajniku i ustaw tryb pracy ręcznej. Kiedy w piecu znajdzie się odpowiednia ilość opału, możesz przejść do rozpalania.
Użyj podpałki
Nie wiesz, czym rozpalać ekogroszek? W tym celu możesz użyć na przykład:
- specjalnej podpałki do ekogroszku, którą znajdziesz w sklepach,
- suchego drewna rozpałkowego, trocin lub papieru,
- podpałki w kostce w połączeniu z pelletem.
Kiedy ułożysz podpałkę na załadowanym ekogroszku, rozpal piec.
Rozpal piec na ekogroszek
Kiedy ekogroszek się rozpali, włącz tryb pracy automatycznej. Następnie ustaw odpowiedni czas przedmuchu, podawania paliwa, postoju, a także moc nadmuchu. Jeśli posiadasz piec na ekogroszek i wiesz, jak dobrze go rozpalić, przez kolejnych kilka dni możesz zapomnieć o konieczności obsługi.
Jak szybko rozpalić piec na ekogroszek? Tych błędów unikaj
Nowoczesne kotły na ekogroszek są łatwe w obsłudze, a ich rozpalanie nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Warto jednak wiedzieć, jakich błędów lepiej unikać. Sprawdź, jak poprawnie rozpalić kocioł na ekogroszek i czego nie należy robić.
- Nie używaj najtańszego ekogroszku o nieznanych parametrach. Wybierz sprzedaż węgla z pewnego źródła.
- Przechowuj opał w suchym miejscu i nie ładuj do pieca wilgotnego ekogroszku.
- Nie rozpalaj pieca przy użyciu odpadów, na przykład plastikowych. Jeśli chcesz użyć płynnej podpałki, upewnij się, czy producent nie odradza tego rozwiązania i zachowaj dużą ostrożność.
- Dbaj o regularne czyszczenie kotła i nie zaniedbuj stanu technicznego urządzenia.
Dzięki temu piec będzie pracował efektywnie i unikniesz wszelkich nieprawidłowości.
Jak się rozpala w piecu na ekogroszek? Podsumowanie
Sprawne rozpalenie kotła nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej, dlatego szybko nauczysz się, jak rozpalić w piecu na ekogroszek. Jeśli dbasz o wysoką jakość opału i regularne usuwanie zanieczyszczeń, czynność zajmie Ci tylko kilka minut. O czym jeszcze warto pamiętać? Korzystaj z bezpiecznej podpałki i upewnij się, że wiesz, jak rozpoznać dobry ekogroszek. Zawsze miej też pod kontrolą ustawienia pracy kotła. W ten sposób zadbasz o stan techniczny pieca i w pełni wykorzystasz jego możliwości.