Zastanawiasz się, jak ustawić piec na ekogroszek, żeby był najbardziej wydajny? Odpowiednie ustawienie pieca na ekogroszek na lato lub zimę ma ogromne znaczenie. Właściwe parametry pieca pozwolą na optymalne spalanie, ale także komfort użytkowania. Należy wiedzieć, że każdy piec wymaga indywidualnego ustawienia, którego trzeba się nauczyć, by sprzęt był wydajny. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak prawidłowo ustawić piec na ekogroszek, by cieszyć się ciepłem w najchłodniejsze miesiące.
Czym charakteryzują się piece na ekogroszek?
Dobrej jakości piece na ekogroszek to przede wszystkim estetyczny wygląd i jakość wykonania. Piec do spalania ekogroszku powinien być niemalże bezobsługowy i intuicyjny, aby każdy poradził sobie z jego obsługą. Tego rodzaju urządzenia stworzono po to, aby spalały efektywnie węgiel, nie wydzielając do atmosfery toksycznych związków chemicznych, a tym samym rozprowadzały maksimum ciepła.
Na pewno zastanawiasz się, jaki piec na ekogroszek wybrać? Jest wiele rodzajów pieców, o różnych parametrach, które należy wziąć pod uwagę, kupując kocioł. Przemyśl to, jak wielki piec potrzebujesz, jak często będzie używany i jaką kwotę przeznacza na ten cel.
Jak przygotować piec do opału?
Jak dobrze ustawić piec na ekogroszek to jedno, jednak należy wiedzieć jak przygotować urządzenie do sezonu grzewczego. Piec stanowi najważniejszą funkcję podczas sezonu, dlatego należy o niego kompleksowo zadbać. Przed zbliżającym się sezonem grzewczym należy przygotować piec do palenia. Nawet spalając ekogroszek lub inny materiał naturalny w środku pieca osadza się sadza, którą trzeba usunąć. W tym celu należy zdemontować wewnętrzne elementy pieca i dokładnie je oczyścić z zabrudzeń. Czyść regularnie zgromadzone w przewodach zabrudzenia, które skutecznie je zapychają, uniemożliwiając efektywną pracę.
Poznaj 3 najważniejsze ustawienia pieca
Kocioł na ekogroszek charakteryzują trzy najważniejsze ustawienia, które warto mieć na uwadze, użytkując piec. Dzięki nim przyczynisz się do ekonomicznego spalania paliwa oraz właściwego użytkowania pieca. Poniżej czynniki na które trzeba zwrócić największą uwagę.
Przerwa podawania
Zwróć uwagę na przerwę podawania, od której należy rozpocząć współpracę i regulację pieca. Zazwyczaj czas przerwy ustawiony na piecu to 40 sekund. Warto w tym czasie obserwować piec i sprawdzać, czy wprowadzone zmiany służą czy trzeba je ponownie wyregulować.
Czas podawania
Kolejnym parametrem jest czas podawania ekogroszku, który najczęściej wynosi 5 sekund. Pamiętaj, że ten parametr odpowiada za wydajność kotła, dlatego zwiększając częstotliwość podawania materiału, piec zaczyna szybciej pracować i wzrasta jego siła. Zastanów się nad zmniejszeniem parametrów, ponieważ mogą niekorzystnie wpłynąć na pracę pieca i trudniej będzie wrócić do przywrócenia odpowiedniej temperatury.
Moc nadmuchu
Ostatnim, najistotniejszym elementem jest sprawdzenie mocy nadmuchu. Jak można się domyślić, ten czynnik jest kluczowy dla wydajności spalania. Zbyt mała moc uniemożliwi dokładne spalanie ekogroszku, a zbyt duży podmuch może powodować szybsze i mniej efektywne spalanie opału. Co więcej, nieodpowiednia moc nadmuchu może powodować spieki. W tym wypadku należy dostosować moc do indywidualnych potrzeb i możliwości pieca. Metodą prób i błędów należy ustawić właściwy nadmuch.
Propozycja optymalnych ustawień pieca na ekogroszek
Każdy piec na ekogroszek jest inny i wymaga innych ustawień. Przede wszystkim należy dostosować je pod własne wymogi. Producenci tworzący kotły na ekogroszek sugerują standardowe parametry, których warto się trzymać, rozpoczynając swoją przygodę z paleniem ekogroszkiem. W związku z tym, że obsługa kotłów staje się coraz bardziej zautomatyzowana, klienci nie muszą się nią martwić, gdyż jest intuicyjna. Obawiasz się pierwszego użytkowania kotła? Sugeruj się parametrami umieszczonymi na instrukcji i rozpocznij spalanie zgodnie z zaleceniami producenta.
Podsumowanie
Optymalne ustawienia pieca na ekogroszek powinny być zgodne z zaleceniami producenta. Nowoczesne piece na ekogroszek wymagają coraz mniej ingerencji człowieka i są niemalże całkowicie zautomatyzowane. Jeżeli nie wiesz, jak rozpalić piec na ekogroszek, to zawsze zajrzyj do zaleceń producenta, a będzie Ci łatwiej wykonać pierwsze spalanie. Pamiętaj także, że jakościowy ekogroszek ma kolosalne znaczenie na jakość spalania w piecu.
Zawsze sprawdzaj firmę oferującą sprzedaż ekogroszku i porównuj parametry materiału opałowego. Szukając dostawcy oferującego sprzedaż węgla, zwróć uwagę na wartość opałową, która ma kluczowe znaczenie.