Co jest lepszym rozwiązaniem? Ekogroszek, a może węgiel kamienny? To materiały opałowe stworzone z tego samego surowca, jednak dające inne efekty podczas spalania. Węgiel kamienny do niedawna królował w polskich domach jako główne źródło ciepła. Powoli się to zmienia, a węgiel zastępuje przyjazny środowisku ekogroszek. Dowiedz się, jak wydajny jest ekogroszek w porównaniu z węglem kamiennym i zdecyduj, czy korzyści wynikające z palenia ekogroszkiem do Ciebie przemawiają.
Czy ekogroszek jest tym samym co węgiel?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ekogroszek tworzy się na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Nie wystarczy jednak rozłupać standardowej bryłki węgla na drobne kawałki i cieszyć się jakościowym ekogroszkiem. Proces produkcji tego ekologicznego materiału opałowego jest znacznie bardziej skomplikowany. Podlega wielu restrykcjom oraz musi mieć określone parametry.
Jeżeli zastanawiasz się, który z materiałów – węgiel kamienny czy ekogroszek – jest bardziej wydajny, to warto poznać parametry i proces produkcji ekogroszku. Ekogroszek wytwarza się ze specjalnie wyselekcjonowanych złóż węgla kamiennego. Parametry charakteryzujące węgiel kamienny lub brunatny, z którego powstanie ekogroszek, to:
- niska zawartość siarki,
- niska zawartość substancji niepalnych,
- niski stopień wilgotności,
- niski współczynnik spiekalności.
Ekogroszek musi mieć odpowiednią wielkość, a ziarna powinny mierzyć od 5 do 25 mm. Tak powstały materiał jest dodatkowo oczyszczany z miału, a następnie poddawany suszeniu, gdyż wilgoć niekorzystnie wpływa na spalanie i pracę kotła.
Co różni ekogroszek od węgla kamiennego?
Podstawową różnicą jest wielkość ziaren. Ekogroszek jest o wiele mniejszy od węgla. Małe ziarna pozwalają zoptymalizować spalanie w kotłach retortowych, które są systemami automatycznymi. Proces produkcji ekogroszku wyzbywa z ziaren substancje smoliste i popiół, w związku z czym powietrze nie jest zanieczyszczane. Kocioł jest natomiast mniej spieczony, co wpływa na jego dłuższą żywotność.
Ekogroszek przechowuje się w suchych miejscach, dodatkowo pakowany jest w specjalne worki. Wysoki poziom wilgotności obu materiałów opałowych wpływa na żywotność pieców, jak i na większe wydzielanie do atmosfery substancji toksycznych.
Co przemawia na korzyść ekogroszku?
Na plus ekogroszku przemawia wiele, jednak podstawowym elementem efektywnego spalania jest dobór jakościowego pieca. Dostępne na rynku piece na ekogroszek są niemalże bezobsługowe. Wystarczy wsypać materiał opałowy i długo cieszyć się nieprzerwanym ciepłem.
Nie musisz dosypywać ekogroszku co kilka godzin, a wystarczy raz na kilka dni. Praca pieca jest wydajniejsza, a Tobie odchodzą obowiązki związane z dokładaniem opału oraz oporządzaniem kotła. Wystarczy ustawić najbardziej ekonomiczny tryb i korzystać z przyjemnej temperatury.
Kolejną zaletą przemawiającą na korzyść ekogroszku jest to, że nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Stosunkowo niska zawartości siarki i popiołu sprawiają, że ziarna ekogroszku są niemalże wolne od substancji toksycznych.
Jeśli lubisz czystość, to ekogroszek ją zagwarantuje. Ekogroszek pakowany jest w worki, które można składować bezpiecznie w kotłowni. Pakowanie ekogroszku w worki usprawnia późniejsze ładowanie go do pieca oraz nie naraża na dodatkowe zawilgocenie.
Kupując ekogroszek, należy wybrać odpowiedniego dostawcę, który prowadzi uczciwą sprzedaż węgla. Pytaj o jakość kupowanego materiału oraz wymagaj przedstawienia certyfikatów i norm.
Podsumowanie
Już wiesz, czym jest ekogroszek, a czym węgiel kamienny. Zdobytą wiedzę wykorzystaj do wyboru odpowiedniego materiału opałowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekogroszku oraz palenia w piecu, to zapoznaj się z innymi artykułami: