Zastanawiasz się, jak zadbać o żywotność pieca, by działał sprawnie przez wiele lat? Na stan urządzenia wpływa wiele czynników, między innymi regularna konserwacja i czyszczenie. Duże znaczenie mają również parametry używanego węgla. Dobry jakościowo ekogroszek zmniejsza zużycie podzespołów i zapobiega awariom. Sprawdź, jak zwiększyć żywotność pieca i na co zwrócić uwagę przy zakupie opału.
Jaka jest żywotność pieca na ekogroszek?
Nie da się jednoznacznie określić, jaka jest żywotność pieca na ekogroszek. Wiele zależy od konkretnego modelu i sposobu użytkowania. Najlepsze urządzenia, które są poddawane regularnej konserwacji, działają sprawnie nawet przez kilkanaście lat. Dotyczy to zwłaszcza pieców wysokiej jakości, które są użytkowane wyłącznie zimą.
Może się jednak okazać, że kocioł trzeba wymienić już po kilku latach. Najczęściej dzieje się tak, gdy piec jest źle dobrany do danego budynku i użytkowany w nieodpowiedni sposób. Popularnym błędem jest stosowanie najtańszego węgla złej jakości – wilgotnego, o dużej zawartości siarki i popiołu. Pozorna oszczędność z czasem okazuje się bardzo kosztowna.
Jak skutecznie zadbać o żywotność pieca?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo zadbać o dłuższą żywotność pieca, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Zakup najdroższego sprzętu nie wystarczy, by urządzenie działało efektywnie i bezawaryjnie. Oto najważniejsze czynności, dzięki którym unikniesz konieczności szybkiej wymiany pieca.
Wybór odpowiedniego pieca
Przed zakupem pieca na ekogroszek dokładnie przeanalizuj potrzeby grzewcze danego budynku. W tym celu należy wziąć pod uwagę powierzchnię oraz izolację cieplną domu. W przypadku nowego budownictwa sytuacja jest prosta. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zapotrzebowania na energię znajdziesz w świadectwie charakterystyki energetycznej.
Jeśli chcesz zamontować piec w starszym budynku, musisz obliczyć zapotrzebowanie na energię cieplną samodzielnie. Na tej podstawie określisz moc, którą powinien mieć piec. Zbyt mała może doprowadzić do niskiej efektywności i szybkiego zużycia urządzenia. Podczas zakupu warto wybrać sprawdzonego producenta, który zapewnia kilkuletnią gwarancję i możliwość serwisowania.
Zakup opału dobrej jakości
Jakość używanego opału ma bardzo duże znaczenie dla żywotności pieca, podobnie jak odpowiedni sposób przechowywania węgla. Najlepszy ekogroszek charakteryzuje się:
- niską wilgotnością – do 12%,
- wysoką wartością opałową – 24-32 Mj/kg,
- małą zawartością popiołu – do 5%,
- niską zawartością siarki – do 0,5%,
- granulacją na poziomie 5-25 mm,
- niską spiekalnością – 0-10 RI.
Wymienione parametry korzystnie wpływają na stan techniczny pieca. Dobry jakościowo ekogroszek zapobiega poważnym uszkodzeniom kotła,zmniejsza ryzyko pojawienia się rdzy i ogranicza powstawanie spieków. Postaw na sprzedaż węgla z pewnego źródła.
Regularna konserwacja i czyszczenie
Bieżące czyszczenie i kontrolowanie stanu technicznego kotła również ma ogromne znaczenie dla jego żywotności. Pamiętaj, by regularnie wybierać popiół, czyścić pojemnik na paliwo, ścianki wewnętrzne oraz zewnętrzną powierzchnię urządzenia. Niezwykle ważna jest także konserwacja pieca po sezonie grzewczym.
Jak najlepiej zadbać o dłuższą żywotność pieca? W ciepłych miesiącach umów się na przegląd techniczny pod okiem serwisanta, który dokładnie sprawdzi stan podzespołów i zakonserwuje wszystkie elementy. Tego typu przeglądy często wynikają z udzielonej gwarancji – warto z nich korzystać. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój piec jest w dobrym stanie i wyeliminujesz wszelkie usterki.
Jak zadbać o dłuższą żywotność pieca na ekogroszek? Podsumowanie
Na żywotność kotła składa się wiele elementów. Jeśli chcesz, by służył Ci przez kilkanaście lat, wybierz odpowiedni model urządzenia, kupuj wyłącznie opał dobrej jakości, pamiętaj o regularnej konserwacji i czyszczeniu pieca po sezonie grzewczym. W ten sposób unikniesz wysokich kosztów związanych z naprawami i nie będziesz wymieniać kotła co kilka lat.
Planujesz remont lub budowę domu? Sprawdź, jaki piec na ekogroszek sprawdzi się najlepiej w danym budynku i dowiedz się, o czym warto pamiętać przy zakupie węgla.