[vc_row][vc_column][vc_column_text]Dobre urządzenie zapewnia optymalny komfort cieplny, dlatego warto wiedzieć, jaki piec na ekogroszek kupić. Kotły dostępne na rynku odpowiadają na różne potrzeby grzewcze – konieczna jest więc analiza zapotrzebowania Twojego domu lub mieszkania. Mając komplet informacji na ten temat, unikniesz nietrafionego zakupu i problemów związanych z eksploatacją sprzętu. Z tego względu w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jaki piec na ekogroszek wybrać oraz na co zwrócić szczególną uwagę, podejmując ostateczną decyzję.
Dlaczego warto kupić piec na ekogroszek?
Sprzedaż ekogroszku osiąga z roku na rok coraz lepsze wyniki – wiąże się to z jego wysoką kalorycznością oraz niską zawartością siarki i popiołu. Jednocześnie jest to stosunkowo tani opał, co zachęca kolejne osoby do zakupu. W związku z tym często pojawia się pytanie, jaki piec na ekogroszek jest najlepszy. Przede wszystkim pamiętaj, że na rynku dostępne są specjalne kotły przeznaczone do spalania ekogroszku. Dzięki takiemu urządzeniu w pełni odczujesz korzyści związane z zakupem tego opału – większą efektywność, mniejszą spiekalność, niewielką zawartość wody oraz lepszą jakość powietrza.
Zanim zdecydujesz, jaki komin do pieca na ekogroszek jest lepszy, przeczytaj nasze artykuły:
Dzięki temu unikniesz nietrafionego zakupu.
Kocioł na ekogroszek – najważniejsze elementy
Aby móc ocenić, jaki kocioł na ekogroszek sprawdzi się w Twoim domu, musisz wiedzieć, że dostępne na rynku piece różnią się nie tylko mocą, ale również innymi parametrami. Znaczenie ma między innymi sposób podawania ekogroszku, rodzaje sterowników, palnika i wymienników – to wszystko wpływa na wydajność urządzenia.
Sterownik
Kupując piec na ekogroszek, odpowiedz sobie na pytanie, jaki sterownik wybrać – dwustanowy czy automatyczny. Ten pierwszy umożliwi Ci swobodną regulację generowanego ciepła, co z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na większą oszczędność opału. Takie rozwiązanie wymaga jednak doświadczenia i umiejętności pracy z piecem, dlatego osobom ceniącym wygodę polecamy sterowniki automatyczne. Warto jednak zwrócić uwagę, czy sterownik umożliwia intuicyjną obsługę – rozbudowane funkcje na nic się zdadzą, jeśli nie będziesz z nich korzystać.
Podajnik
Jaki piec na ekogroszek zamówić? Wyłącznie wyposażony w podajnik. Urządzenia zasypowe wymagają ręcznego uzupełniania i stałego nadzoru. Oczywiście wygoda to nie wszystko. Istotne jest również to, że jest to rozwiązanie mniej wydajne i generujące więcej zanieczyszczeń. Automatyczny podajnik dozuje opał i dostarcza ekogroszek bezpośrednio do pieca, tym samym ograniczając wizyty w kotłowni – w takiej sytuacji urządzenie zwykle wystarczy uzupełniać raz na kilka dni.
Na rynku dostępne są podajniki tłokowe i ślimakowe, przy czym lepszym rozwiązaniem jest podajnik tłokowy, który charakteryzuje się większą trwałością i mniejszą awaryjnością.
Palnik
Trudno podjąć decyzję o tym, jaki kocioł na ekogroszek wybrać, mając do dyspozycji kilka rodzajów palników – na rynku znajdziesz:
- retortę fajkową, czyli zwykły, okrągły palnik,
- retortę okrągłą obrotową,
- prostokątne palniki żeliwne,
- palniki rynnowe.
Jeżeli planujesz korzystać wyłącznie z ekogroszku, zdecyduj się na piec z retortą fajkową, która jest podstawowym palnikiem. W wielu urządzeniach dopuszcza się jednak stosowanie innego opału – wówczas lepszym rozwiązaniem są palniki prostokątne lub rynnowe.
Wymiennik
Występuje w dwóch wariantach – poziomym i pionowym. Ten pierwszy sprawdzi się w ciasnych kotłowniach. Wymienniki tego typu są wyższe, choć generują więcej zanieczyszczeń. Wymiennik pionowy nadaje się do niskich pomieszczeń i nie wymaga tak częstego czyszczenia.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Moc pieca dostosuj do powierzchni domu oraz jakości izolacji. Na rynku dostępne są urządzenia o standardowej mocy oraz przystosowane do większego budynku. Nie bez znaczenia jest również sposób spalania. Jeżeli zastanawiasz się, jaki piec na ekogroszek wybrać, polecamy nieco droższe rozwiązanie, ale dużo wydajniejsze – kocioł dolnego spalania. Urządzenia górnego spalania wymagają częstszego rozpalania. Na koniec podpowiadamy, że w przypadku ekogroszku najlepiej sprawdzają się kominy stalowe.
Serwis i gwarancja pieca
Kupując piec na ekogroszek, zastanawiasz się, jaki wybrać model – z wymiennikiem poziomym, czy pionowym, ze sterownikiem automatycznym, czy dwustanowym. To wszystko jest ważne, ale nie zapomnij o dostępności obsługi serwisowej i czasie trwania gwarancji. Serwis przyda się w przypadku konieczności ponownej regulacji kotła lub ustawienia sterowników. Choć piece są mało awaryjnymi urządzeniami, warto zadbać o minimum pięcioletnią gwarancję.
Podsumowanie
Jako firma odpowiadająca za sprzedaż węgla, polecamy zakup specjalnego pieca na ekogroszek – to, jaki wybierzesz, uzależnij od powierzchni domu i funkcjonalności, jakich oczekujesz od urządzenia. Dzięki temu w pełni skorzystasz z zalet popularnego w ostatnich latach opału.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]