Ekogroszek posiada zalety, które sprawiają, że jest powszechnie wykorzystywany do ocieplania domów jednorodzinnych. Co sprawiło, że stał się takim fenomenem? Nazwa tego produktu wiele o nim mówi – jest to paliwo ekonomiczne i ekologiczne, a kształtem przypomina ziarna grochu. Niesie to za sobą niebagatelne korzyści, dlatego nic dziwnego, że coraz częściej ekogroszek wypiera inne rozwiązania. W tym artykule wyjaśniamy, jakie wady i zalety ma ekogroszek, a także jaki piec będzie do niego odpowiedni.
Skąd się bierze popularność ekogroszku?
Paradoksalnie, początkowo ludzie uważali ten materiał za odpad po węglu kamiennym i brunatnym. Z czasem okazało się, że ekogroszek ma liczne zalety, dzięki którym stał się prawdziwym hitem na rynku. Skąd ten wzrost jego popularności? Przede wszystkim jest to rozwiązanie tanie i wydajne. Dobrej jakości ekogroszek gwarantuje wysoką kaloryczność, czyli jeden z najważniejszych parametrów paliwa. Właściwy dobór kotła grzewczego pozwala uwolnić cały potencjał produktu, co pozwala zmniejszyć koszty produkcji energii cieplnej. Argument ekonomiczny jest prawdopodobnie najistotniejszą przyczyną popularności tego rodzaju paliwa. Dużym plusem jest również popiół z ekogroszku, a właściwie jego mała ilość po spaleniu. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jakie są wady i zalety stosowania ekogroszku.
Tani, ekologiczny i prosty w obsłudze, czyli o zaletach ekogroszku
Przedstawiliśmy już aspekt niskiej ceny ogrzewania ekogroszkiem. Jest to oczywiście niewielka kwota w porównaniu do ocieplania domu przy pomocy instalacji gazowej czy elektrycznej. Jakie inne napędzają sprzedaż ekogroszku? Należą do nich m.in.:
- ekologia materiału,
- prostota procesu ogrzewania, który możesz zautomatyzować,
- możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę pieca.
Dużą zaletą ekogroszku jest ograniczenie emisji szkodliwych spalin i pyłów. Umożliwia to fakt, że paliwo jest odsiarczone i zawiera niewielką ilość substancji niepalnych. Domy ogrzewane ekogroszkiem muszą być wyposażone w nowoczesne, wysokiej klasy kotły grzewcze. Procedura wymiany starego sprzętu na nowy może zniechęcać, ale na szczęście nierzadko możesz uzyskać dofinansowanie na tę modernizację. Urządzenia o wysokim standardzie to również piękno automatyzacji, dzięki czemu ocieplanie ekogroszkiem jest bardzo wygodne. Wystarczy, że umieścisz paliwo w odpowiednim pojemniku raz na kilka dni, a specjalny system zagwarantuje Ci właściwą temperaturę pomieszczeń.
Kamyczek do ogródka – wady ekogroszku
Ogrzewanie na ekogroszek ma swoje wady i zalety. Mimo, że plusów jest więcej, to są też słabsze strony. Dla niektórych wyzwaniem mogą być wysokie koszty związane z kupnem nowego pieca. Wspomnieliśmy jednak, że możliwe jest częściowe pokrycie tej ceny z dofinansowania. Innym problemem może być koszt samego paliwa. Jeśli chcesz postawić na jakość, to musisz kupić droższy produkt. Aby zminimalizować ten koszt, warto zaopatrzyć się w ekogroszek latem, kiedy ceny są niższe. W przypadku instalacji na ekogroszek konieczne są również regularne czyszczenie i konserwacja. W przeciwnym wypadku ryzykujesz jej uszkodzeniem i narażasz się na kolejny wydatek.
Jaki piec do ekogroszku będzie odpowiedni?
Zalety ekogroszku będą zauważalne pod warunkiem, że zaopatrzysz się w odpowiedni piec. Dlatego musisz dobrze przemyśleć wybór tego urządzenia. Weź pod uwagę:
- moc,
- rodzaj palnika,
- podajnik,
- sterowniki spalania.
Moc sprzętu powinna być dostosowana do wielkości domu oraz stanu izolacji. Ważną kwestią są również sterowniki, które mogą być automatyczne albo dwustanowe. Jeśli bardziej zależy Ci na wygodzie niż wyciskaniu maksimum wydajności, postaw na pierwsze rozwiązanie. Dzięki sterownikowi dwustanowemu możesz osiągnąć lepsze wyniki, ale potrzeba do tego więcej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości.
Podsumowanie
Wiesz już, jakie są wady i zalety stosowania ekogroszku. Jest to ekonomiczne, wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na równomierne ogrzanie pomieszczeń w domu. Pamiętaj, żeby kupować paliwo od renomowanych firm prowadzących sprzedaż węgla. Taką marką jest Sibugol, który stawia na wiedzę, uczciwość i doświadczenie. Skorzystaj z naszych usług.
Jeśli chcesz poczytać więcej na temat węgla, to zapraszamy do innych artykułów na naszej stronie internetowej. Dowiesz się tam m.in. jaki piec lepszy na pellet czy groszek.