Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Od czego zależy cena ekogroszku?

Przeglądając oferty w internecie, zastanawiasz się, od czego zależy cena ekogroszku? To zrozumiałe. Różnice w cenie sięgają nawet kilkuset złotych. Jeśli szukasz optymalnego rozwiązania dla domu lub firmy, weź pod uwagę jakość, pochodzenie i czas zakupu ekogroszku. Wyższy koszt często przekłada się na większą wydajność, dlatego cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie. W artykule wyjaśniamy, co wpływa na cenę ekogroszku i czy warto wybierać najtańsze produkty.

Co wpływa na cenę ekogroszku?

Sprzedaż węgla i pochodzących z niego produktów cechuje duża zmienność cenowa, która wynika z sytuacji na rynku międzynarodowym. Jednak koszty opału zależą również między innymi od parametrów, pochodzenia czy czasu zakupu. Nie bez znaczenia jest też sposób przechowywania ekogroszku. Poniżej znajdują się najważniejsze czynniki, od których zależy jego cena.

Jakość ekogroszku

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru ekogroszku, jest jego jakość. Co jest najważniejsze? Dobry ekogroszek cechuje między innymi:

  • mała zawartość siarki i popiołu,
  • wysoka wartość opałowa,
  • niska wilgotność,
  • granulacja na poziomie 5-25 mm,
  • niska lub zerowa spiekalność.

Produkty o takich parametrach nie należą do najtańszych, ale ich zakup i tak jest korzystny. Przykładowo: im wyższa kaloryczność węgla, tym bardziej wydajne spalanie. Ekogroszek starcza więc na dłużej, a koszty się zmniejszają. Najlepiej wybierać taki o wartości opałowej 24-32 Mj/kg. Podobny wpływ na koszt użytkowania ekogroszku ma jego spiekalność – wysoka powoduje znaczne straty energii i wytwarzanie dużej ilości popiołu. Warto szukać produktów o niskich lub zerowych wartościach.

Wysoka jakość ekogroszku wpływa na cenę, ale również jego efektywność i faktyczny koszt korzystania z tego rodzaju opału. Warto inwestować w optymalne parametry, które zapobiegają wysokiej stracie ciepła czy nadmiernemu zużyciu pieca. Ekogroszek o małej zawartości siarki to również mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery – wysoka jakość ma mniejszy wpływ na środowisko. Przed zakupem upewnij się, jak wybrać najlepszy ekogroszek – na co zwracać uwagę, by był odpowiedni do Twojego domu lub firmy.

Rodzaj opakowania

Sposób, w jaki zapakowano ekogroszek, także wpływa na jego cenę. Do wyboru są dwa warianty: ekogroszek sprzedawany luzem lub w workach. Pierwsza opcja jest tańsza, jednak może się wiązać z mniejszą wydajnością opału. Wynika to z faktu, że odpowiednio zabezpieczony groszek zachowuje najważniejsze parametry, podczas gdy ten pakowany i przechowywany luzem szybko traci na wartości:

  • zmniejsza się jego kaloryczność,
  • wzrasta wilgotność.

W efekcie spalanie jest mniej efektywne i trzeba kupić więcej ekogroszku, co generuje koszty.

Pochodzenie ekogroszku

Szukając najlepszego opału dla domu lub firmy, warto zainteresować się jego pochodzeniem. Jaki ekogroszek wybrać? Ceny węgla w Polsce są wysokie, dlatego producenci często sprowadzają go z innych krajów, a nawet kontynentów. Szczególnie popularny jest węgiel sprowadzany z Syberii.

Co ma wpływ na cenę ekogroszku pochodzącego z Rosji? Przede wszystkim niskie koszty wydobycia węgla metodą odkrywkową i transportu na terenie kraju. Warto zaznaczyć, że choć syberyjski surowiec jest tani, jego jakość jest wysoka. Cechuje się między innymi niską spiekalnością.

Czas i miejsce zakupu

Ceny ekogroszku różnią się od siebie w zależności od sezonu. Wiosną i latem łatwiej trafić na atrakcyjne promocje. Dlaczego cena ekogroszku się zmienia? W sezonie grzewczym popyt jest większy, dlatego producenci nie muszą oferować klientom obniżek – opał i tak dobrze się sprzedaje. Ceny są korzystniejsze w ciepłych miesiącach, kiedy zainteresowanie ekogroszkiem jest mniejsze.

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o cenie, jest miejsce zakupu. Ekogroszek jest dostępny w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Zakupy online pozwalają łatwo porównać jakość i ceny produktów, a także obserwować promocje, które pojawiają się poza sezonem. Zamawiając ekogroszek w internecie, możesz też skorzystać z darmowej dostawy – dzięki temu nie trzeba martwić się o transport ani związane z nim koszty.

Od czego zależy cena ekogroszku? Podsumowanie

Różnice w cenach opału wynikają z wielu czynników, takich jak parametry węgla czy sposób pakowania produktu. Tani ekogroszek nie zawsze jest najlepszym wyborem – pozorna oszczędność pieniędzy może skutkować niską wydajnością i koniecznością częstszych wydatków. Chcesz wiedzieć, jakie produkty mają najlepszą jakość? Sprawdź, co wpływa na kaloryczność ekogroszku i dokładnie zapoznaj się z informacjami na stronie producenta. Pamiętaj, że na cenę wpływa też czas i sposób zakupu – szczególnie opłacalne jest składanie zamówień w sklepach online poza sezonem grzewczym. Warto wiedzieć, od czego zależy cena ekogroszku i planować wydatki na ogrzewanie z głową!

Zostaw komentarz