Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Przyczyny niedopalania ekogroszku – jak zapobiegać stratom energii?

ceny węgla kamiennego

Ciepło i komfort termiczny często kosztują nas więcej, niż byśmy chcieli. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być niedopalony ekogroszek – to problem, który dotyka wiele osób. Jak mu zapobiec? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest niedopalony ekogroszek oraz jakie są przyczyny i skutki niedostatecznego spalania paliwa. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Czym grozi niedopalony ekogroszek? 

Ekogroszek, podobnie jak inne paliwa stałe, powinien ulegać całkowitemu spalaniu. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z niedopalaniem, które nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale często powoduje też nieprawidłową pracę kotła i:

  • powstawanie sadzy, dużej ilości popiołu, osadów,
  • uszkodzenia pieca,
  • zwiększenie emisji szkodliwych substancji.

Skutki mogą więc być poważne Niedopalony ekogroszek w popielniku lub palenisku może mieć różne formy: od pyłu z drobnymi, niedopalonymi fragmentami opału po większe kawałki paliwa. Jeśli masz do czynienia z tym zjawiskiem, musisz dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu i postarać się szybko go rozwiązać.

Niedopalony ekogroszek – przyczyny

Przyczyny niedopalania ekogroszku mogą być różne. Co najczęściej powoduje spieki i niedopalony ekogroszek?

  • Złe ustawienia kotła, w szczególności takich parametrów jak przepływ powietrza, temperatura spalania i ilość opału.
  • Nieprawidłowa konserwacja pieca, w tym brak regularnego czyszczenia dyszy paleniskowej.
  • Niewłaściwy ciąg kominowy, który prowadzi do niedostatecznej ilości tlenu w procesie spalania.
  • Zły stan techniczny kotła spowodowany np. awarią.

Bardzo często powodem niedopalania ekogroszku jest też zła jakość paliwa. Pamiętaj, że dostawcy oferują gatunki ekogroszku pochodzące z różnych źródeł i, niestety, nie zawsze są uczciwi, jeśli chodzi o skład paliwa. Jeśli interesuje Cię opał dobrej jakości, możesz zdecydować się na sprawdzony ekogroszek z Kazachstanu dostępny w naszej ofercie.

Spieki i niedopalony ekogroszek – jak im zapobiec?

Na szczęście, niedopalony ekogroszek to problem, z którym można skutecznie walczyć. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe ustawienia naszego kotła. Piec powinien być dobrze skonfigurowany, aby pracował z maksymalną efektywnością. To minimalizuje ryzyko pojawienia się w popielniku niedopalonego ekogroszku. Ważne też, by regularnie serwisować piec oraz go czyścić – systematycznie i dokładnie. Bardzo często to właśnie brak odpowiedniego utrzymania kotła prowadzi do problemów ze spalaniem.

Kolejną kwestią jest jakość opału. Kupując paliwo, nie należy kierować się wyłącznie atrakcyjną ceną ekogroszku. Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się parametrom opału. Ekogroszek powinien charakteryzować się niską zawartością siarki, wysoką wartością opałową oraz niskim współczynnikiem spiekalności. Jeśli będziesz używać paliwa, które spełnia te kryteria, ryzyko problemów ze spalaniem znacznie się zmniejszy. Pamiętaj przy tym o odpowiednim przechowywaniu ekogroszku – powinien być suchy.

Niedopalony ekogroszek w popielniku – podsumowanie

Niedopalany ekogroszek to częsty problem, który może zwiększyć koszty ogrzewania i mieć inne negatywne skutki, w tym dla stanu pieca. Można jednak skutecznie go rozwiązać. W tym celu należy stosować wysokiej jakości paliwo, zadbać o optymalne warunki spalania oraz regularnie czyścić i serwisować piec.

Jeśli chcesz zadbać o to, by Twój piec działał efektywnie i bezproblemowo, postaw na ekogroszek dobrej jakości. W naszym sklepie zamówisz ekogroszek premium, ogień i ultra, które cechują się bardzo dobrymi parametrami, a przy tym mają przystępne ceny. To bezpieczny i opłacalny wybór – zapraszamy do zakupów.

Zostaw komentarz