Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Rodzaje węgla kamiennego – co warto wiedzieć?

Orzech Ultra

Różne rodzaje węgla przez lata były podstawą gospodarki energetycznej. Wśród tych kopalin największą efektywność gwarantował węgiel kamienny. Choć często myślimy o nim jako o jednej, monolitycznej kategorii, rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana. Węgiel kamienny to surowiec o wielu twarzach, cechujący się różnorodnością, która bezpośrednio wpływa na jego właściwości i zastosowania.

Węgiel kamienny jest głównym składnikiem paliw stałych wykorzystywanych do produkcji energii zarówno komercyjnej, jak i domowej. Właściwości węgla mają bezpośredni wpływ na ogólną wydajność paliwa, dlatego to, jakie są rodzaje węgla i jakie właściwości mają poszczególne gatunki, to wiedza, która może okazać się niezbędna dla każdego użytkownika tego surowca. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie są rodzaje węgla opałowego i tym samym łatwiej będzie podjąć decyzje o zakupie paliwa. 

Klasy, typy i rodzaje węgla kamiennego

Możemy wyróżnić kilka różnych sposobów porządkowania węgla kamiennego. Klasyfikacji dokonać można na podstawie czterech kryteriów: 

  • sortyment – bazujący na wielkości kawałków węgla, np. węgiel orzech;
  • klasa – oparta na ilości ciepła, jaką dany węgiel może wygenerować podczas spalania;
  • gatunek – ten typ klasyfikacji oparty jest na składzie chemicznym węgla;
  • typ – określa, w jaki sposób węgiel się spala.

Sortyment 

Klasyfikacja ze względu na sortyment określa wielkość ziaren węgla. I tak wyróżnia się:

  • grube – mają przynajmniej 25 mm, należy do nich orzech, kostka, kęsy;
  • średnie – ziarna od 5 do 30 mm, należy do nich grysik, groszek;
  • miałowe – ziarno do 6 mm, najgorszy rodzaj węgla;
  • inne – ziarna do 1 mm, a więc pył i muł. 

Klasy węgla 

Dla tych, którzy zastanawiają się, który rodzaj węgla daje najwięcej ciepła, istotne będę klasy węgla. To one określają, jakie są rodzaje węgla ze względu na jego kaloryczność. Klasa określana jest przez wartość opałową, zawartość popiołu oraz siarki. I tak wyróżnia się węgiel nisko, średnio i wysokokaloryczny. 

Gatunek węgla 

Wśród rodzajów węgla kamiennego ze względu na gatunek wyróżniamy m.in. węgiel kamienny typu A (antracyt), B (bitumiczny), C (koksowy) czy węgiel kamienny smółkowy. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które decydują o ich zastosowaniu i wydajności. Im niższa klasa węgla i mniejsze uziarnienie tym słabszego będzie gatunku. 

Typ węgla

Klasyfikowanie węgla przez typ, określa sposób, w jaki węgiel się spala. Wyróżnia się typy od 31 do 35. 

  • typ 31 płomienny – spala się czysto i łatwo, pozostawia koks, który szybko znika;
  • typ 32 gazowo-płomienny – spala się dobrze, intensywnie czarny, nadaje się do domowych kotłów; 
  • typ 33 gazowo-mocarny – spala się kopcącym płomieniem, wydziela wiele substancji smolistych i zostawia długo spalający się koks
  • typ 34 i 35 koksujący – przeznaczony do użytku przemysłowego, wydziela przy spalaniu substancje trujące, ciężkie smoły, gaz koksowniczy, który jest trudny do spalania. 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj węgla kamiennego?

Wybór odpowiedniego rodzaju węgla kamiennego zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i specyfiki kotła, którego będzie się używać. Większy problem z doborem węgla mogą mieć osoby posiadające stare piece. Nowoczesne kotłownie z kolei skonstruowane są w taki sposób, że mogą spalać praktycznie każdy rodzaj węgla.

Wpływ wyboru węgla na środowisko

Dokonując wyboru rodzaju węgla kamiennego, pamiętajmy także o jego wpływie na środowisko. Spalanie węgla to emisja szkodliwych substancji do atmosfery, dlatego warto wybierać takie typy, które minimalizują te skutki. Przykładem może być wspomniany węgiel kamienny typu A – antracyt, który charakteryzuje się niską emisją szkodliwych substancji podczas spalania.

Warto także pamiętać, że niektóre rodzaje węgla opałowego są wydobywane z większą dbałością o wpływ na środowisko. Zwraca się między innymi uwagę na to, w jaki sposób węgiel jest pozyskiwany. Oferowany w naszej ofercie węgiel z Kazachstanu pochodzi z kopalni, gdzie dba się o zrównoważoną działalność, minimalizując jej wpływ na środowisko. 

Mimo rosnącej świadomości ekologicznej węgiel kamienny pozostaje jednym z głównych źródeł energii na świecie. Wybierając mądrze, możemy przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu tego surowca na środowisko.

Podsumowanie – podejmuj świadome decyzje

Różne rodzaje węgla kamiennego mają różne właściwości, które wpływają na ich możliwe zastosowanie. Wybór odpowiedniego surowca zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb – zarówno pod kątem efektywności energetycznej, jak i świadomości ekologicznej.

Mając na uwadze te aspekty, jesteśmy w stanie wybrać ten rodzaj węgla, który najlepiej spełnia nasze wymagania – tak pod względem wydajności, jak i dbałości o środowisko.

Zostaw komentarz