[vc_row][vc_column][vc_column_text]Wybierając dobre paliwo opałowe musisz zwrócić uwagę na kilka czynników. Bardzo ważnymi kryteriami są kaloryczność ekogroszku, granulacja, zawartość siarki w nim oraz jego cena. Jeśli zależy Ci na wydajności ogrzewania Twojego otoczenia, to nie zapominaj o innym ważnym pojęciu, czyli o spiekalności ekogroszku. Czym jest spiekalność? Co to jest żużlowanie ekogroszku? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spiekalność ekogroszku – co to oznacza?
Najprościej rzecz ujmując, spiekalność ekogroszku… to jego skłonność do tworzenia spieków. Spiekalność to jeden z najważniejszych parametrów ekogroszku. Proces spiekania polega na transformacji węgla w wysokiej temperaturze z postaci stałej do postaci plastycznej, która następnie tworzy twarde bryły, zwane spiekami. Producenci, zanim nastąpi sprzedaż ekogroszku, ustalają wskaźnik spiekalności węgla. Służy do tego, tzw. indeks Rogi (jednostka RI).
Jaką spiekalność powinien mieć dobry ekogroszek?
Spiekalność ekogroszku dobrej jakości powinna być określona wartością wskaźnika mniejszą niż 20 RI, ponieważ im wyższa liczba RI, tym większa skłonność do tego niekorzystnego zjawiska. Warto więc obok kaloryczności ekogroszku mieć wzgląd na jego spiekalność, gdyż w przypadku niektórych produktów potrafi wynosić ona nawet 80 RI.Zanim zdecydujesz, jaki komin do pieca na ekogroszek jest lepszy, przeczytaj nasze artykuły:
Rodzaje spieków powstałych przez żużlowanie ekogroszku
W wyniku żużlowania powstają spieki, czyli niewypalony ekogroszek. Wyróżniamy dwa rodzaje spieków:
- koksowe,
- żużlowe.
Spieki koksowe powstają na skutek odgazowania węgla pod wpływem wysokiej temperatury w piecu. Stanowią one nieco mniejszy problem, gdyż są łatwiej usuwalne. Dużo trudniejsze do eliminacji spieki żużlowe, to efekt przeobrażenia popiołu w twarde, zwarte struktury.
Co oznacza żużlowanie ekogroszku dla posiadacza pieca? To bardzo kłopotliwy proces niosący za sobą takie konsekwencje jak m.in.:
- zmniejszenie wydajności ogrzewania,
- wzrost kosztów,
- konieczność częstszego czyszczenia urządzenia,
- większa awaryjność pieca.
Okazuje się, że dobra kaloryczność ekogroszku nie wystarczy, żeby poziom ogrzewania był satysfakcjonujący.
Dlaczego w ekogroszku powstają spieki?
Spieki w ekogroszku mogą powstawać z bardzo różnych powodów, najczęściej jednak powodem jest zbyt duży nadmuch powietrza w kotle. Przyczyną bywa również panująca tam zbyt wysoka temperatura. W przypadku spieków żużlowych, ich geneza leży często w nieodpowiednim ustawieniu kotła czy niskiej temperaturze topnienia popiołu.
Innymi częstymi przyczynami powstawania spieków są:
- zbyt niskie umieszczenie deflektora nad paleniskiem,
- niestosowanie się do zaleceń producenta kotła,
- niska jakość produktu, która wiąże się z wyższą spiekalnością ekogroszku.
Jak uniknąć żużlowania ekogroszku?
Czy istnieją sposoby, by zminimalizować wpływ tego uciążliwego procesu i móc się cieszyć ciepłem? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:
-
kupuj ekogroszek wysokiej jakości – wysoka kaloryczność i niska spiekalność,
-
przestrzegaj zaleceń producenta – nie rezygnuj z czytania instrukcji,
-
właściwie reguluj ustawienia kotła,
-
korzystaj z usług firm, u których sprzedaż węgla odbywa się w sposób rzetelny.
Postępując wedle powyższych zaleceń, uda Ci się uniknąć przykrych konsekwencji żużlowania ekogroszku, a Twój portfel odetchnie z ulgą.
Podsumowanie
Aby cieszyć się odpowiednią temperaturą, zadbaj o to, by Twoje paliwo opałowe było wysokiej jakości. Oprócz kaloryczności ekogroszku, zwróć uwagę również na jego spiekalność. Dzięki temu Twoje ogrzewanie zachowa odpowiedni poziom wydajności, a Ty nie będziesz się męczyć z długim czyszczeniem pieca ze spieków.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, o czym pamiętać przy wyborze ekogroszku? A może interesuje Cię, o czym warto pamiętać przy zakupie węgla? Tego, a także wielu innych ciekawych i sprawdzonych informacji dowiesz się odwiedzając naszą stronę. Zapraszamy![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]