Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Suchy ekogroszek a mokry ekogroszek – porównanie

Zastanawiasz się, jaki ekogroszek suchy czy mokry jest lepszy dla Twojego pieca? Parametry dobrego ekogroszku są bardzo istotne, gdyż dzięki niemu piec działa należycie i wydajnie. Każdy wie, że mokry ekogroszek o wiele gorzej się pali i może prowadzić do niepoprawnej pracy kotła. Kupowanie jakościowego materiału opałowego jest więc kwestią nadrzędną. O czym warto pamiętać przy wyborze ekogroszku? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Porównanie wyglądu i właściwości ekogroszku mokrego i suchego

Czym zatem różni się suchy ekogroszek a mokry ekogroszek? Kierując się wyborem ekogroszku, należy zwracać uwagę na kilka parametrów, ważna jest:

  • wartość opałowa,
  • zawartość siarki,
  • spiekalność,
  • zawartość popiołu,
  • granulacja,
  • wilgotność.

Właściwe wartości utrzymają piec w odpowiedniej kondycji na długie lata oraz sprawią, że spalanie będzie wydajniejsze, a do atmosfery nie przedostaną się szkodliwe związki i toksyny niebezpieczne dla zdrowia. Należy zdać sobie sprawę z tego, że trzeba wybierać suchy ekogroszek. Najlepszym momentem do kupienia suchego ekogroszku jest okres wiosenno-letni. W tym czasie jego cena jest stosunkowo niższa niż w okresach opałowych. Sprzedaż ekogroszku osiąga apogeum w miesiącach zimowych.

Jeżeli chodzi o mokry ekogroszek, to spalanie w piecu staje się mniej efektywne. Dlaczego? Gdyż część energii, którą można wykorzystać na ogrzanie pomieszczenia, piec zużywa na pozbycie się nadmiaru wilgoci. W związku z tym tracisz dużo cennego ciepła. Paląc w kotle mokrym ekogroszkiem, musisz liczyć się z tym, że wydasz o wiele więcej na materiał opałowy, gdyż trzeba będzie go częściej kupować.

Czy suchy ekogroszek jest lepszy? Po co wilgoć w ekogroszku?

Ekogroszek suchy jest efektywniejszy do spalania w piecu. Dzięki niemu otrzymasz więcej ciepła, zużywając mniej materiału. Co za tym idzie? Oszczędność pieniędzy, gdyż nie wydasz na niego tak wiele, jak w przypadku mokrego ekogroszku. Pamiętaj, że odpowiednia wilgotność ekogroszku nie powinna przekraczać 12%. Jeżeli ta wartość jest większa, to w kotle może pojawić się rdza, a w niedługim czasie do atmosfery wydzielają się zanieczyszczenia. W związku z tym zauważysz, że mokry ekogroszek a jakościowe spalanie nie idą ze sobą w parze.

Jak przechowywać ekogroszek, by zapewniał najlepsze właściwości grzewcze?

Jeżeli kupujesz ekogroszek, to pamiętaj o tym, że lepiej wybierać ten workowany. Zapytasz z jakiego powodu? Odpowiedź jest prosta. Ekogroszek przechowywany luzem szybko traci swoją jakość. W związku z tym materiał opałowy jest zwietrzały, a w piecu pojawiają się spieki, powodujące większą produkcję popiołu. Nadmiar popiołu przyczynia się do uszkodzenia pieca.

Ekogroszek workowany może wydawać Ci się droższy, dlatego zazwyczaj sięgasz po produkt pakowany luzem. Jednak spójrz na problem długofalowo i oblicz ile wydasz w sezonie grzewczym na ekogroszek workowany, a ile na ten kupowany luzem. Z całą pewnością opakowany ekogroszek ma w sobie mniej wilgoci, dzięki czemu jest bardziej wydajny. Specjalne opakowania na ekogroszek mają mikrowentylację, niepowodującą utraty kaloryczności. Co więcej, pakowany ekogroszek zajmuje mniej miejsca, a Ty możesz zachować czystość w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Ekogroszek mokry czy suchy? Już znasz odpowiedź na to pytanie. Wybieraj suchy produkt, a mokry ekogroszek omijaj szerokim łukiem. Jeżeli nie masz pojęcia, gdzie kupić dobrej jakości ekogroszek to firma Sibugolpl prowadzi uczciwą i jakościową sprzedaż węgla. Zamawiaj materiał opałowy od sprawdzonego dostawcy i ciesz się wszystkimi zaletami ekogroszku. Pamiętaj, że jakość ma znaczenie, dlatego zawsze pytaj o wszystkie wartości materiału opałowego.

Zostaw komentarz