Paląc ekogroszkiem, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że jest bezpieczny dla zdrowia i dla środowiska. Poszerz swoją wiedzę i dowiedz się, jak powstaje ekogroszek. Z naszą pomocą ugruntujesz informacje na temat tego materiału opałowego na każdej płaszczyźnie. Dowiedz się jak kupować ekogroszek i poznaj procesy jego produkcji.
Czym się charakteryzuje ekogroszek?
Być może nie wiesz, jak rozpoznać dobry ekogroszek. To sprawa normalna, dotycząca wielu osób, zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym materiałem. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że dobry ekogroszek powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi parametrami.
Zwracaj uwagę na parametry:
spiekalności,
ilość popiołu,
wartość kaloryczną,
rodzaj granulacji.
Jeżeli chodzi o spiekalność, to powinna być ona jak najniższa, dzięki czemu piec na ekogroszek nie zapycha się, a sam ekogroszek spala się dłużej i wydajniej. Materiał opałowy jest efektywniej przekształcany w energię, która rozprowadzana jest po całej powierzchni domu lub mieszkania.
Ekogroszek zawiera stosunkowo niewielką ilość popiołu, która wpływa pozytywnie nie tylko na zanieczyszczenie pieca, ale także na atmosferę – wytwarzana jest mniejsza ilość substancji toksycznych. Dobrej jakości ekogroszek powinien odznaczać się kaloryką w granicach 26 MJ/Kg, która sprawia, że będzie dłużej i efektywniej spalany.
Niestety nie zawsze sprzedaż ekogroszku prowadzona jest uczciwymi sposobami, a do niektórych produktów dodawane są inne mieszanki, które obniżają jego jakość. Każdemu zależy, aby jego produkt był czysty, suchy i możliwie jak najtańszy, dlatego warto wyszukiwać sprawdzonych producentów i sklepów z ekogroszkiem. Kupując ekogroszek, pytaj o stosowny certyfikat wystawiony przez akredytowane laboratoria. Taki certyfikat ma nakaz pokazać każdy dostawca oraz sprzedawca ekogroszku, a dokument poświadcza, że produkt spełnia wymagane normy.
Bardzo istotna jest także wilgotność ekogroszku, dlatego dotknij produktu i przekonaj się, czy spełnia Twoje wymagania. Ważne jest dowiedzenie się, gdzie ekogroszek był przechowywany, gdyż trzymanie go na zewnątrz może sugerować, że jego wilgotność pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli masz możliwość przechowywania dużej ilości ekogroszku, to lepiej wybierać produkt na wagę. Ekogroszek workowany zazwyczaj kosztuje więcej i wcale nie musi być gorszej jakości od produktu na wagę.
Etapy procesu produkcji ekogroszku
Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego i jest paliwem najlepszym dla kotłów retortowych. Jak łatwo się domyślić w pierwszej kolejności węgiel kamienny przechodzi dokładne testy sprawdzające rozmiar i kaloryczność. Jeżeli dana partia spełnia parametry, może przejść do następnego etapu i zostać skruszona na odpowiedniej wielkości kawałki.
Przyszły ekogroszek jest przesiewany przez specjalne sito, które uniemożliwia większe rozkruszenie węgla. Każde ziarenko powinno charakteryzować się wielkością od 5 do 25 mm. Następnie kawałeczki poddawane są myciu oraz czyszczeniu z pyłu węglowego i pozostałych zanieczyszczeń. Finalny ekogroszek najlepiej sprawdza się, jeżeli jego wilgotność jest bardzo niska, dlatego kolejnym krokiem w produkcji jest odpowiednie wysuszenie granulatu. Wysuszony ekogroszek pakowany jest w worki lub przewożony luzem na miejsca sprzedaży.
Pakowanie – zachowanie odpowiedniej wilgotności
Najczęściej ekogroszek pakowany jest w 25 kg worki. Tak przechowywany ekogroszek ma mniejsze szanse na zwietrzenie. Można go przechowywać w piwnicach lub suchych magazynach i pobierać potrzebną ilość materiału.
Jeżeli chodzi o kupowanie ekogroszku w workach lub luzem, to wszystko zależy od tego, co woli kupujący. Niektórzy wybierają ekogroszek pakowany w workach, gdyż to do niego mają większe zaufanie, jednak niezależnie od rodzaju pakowania ekogroszku zawsze pytaj o stosowny certyfikat przedstawiający parametry. Kupiony materiał należy odpowiednio przechowywać, aby nie stracił na jakości i żeby nie chwyciła go wilgoć.
Podsumowanie
Już wiesz, jak powstaje ekogroszek i masz świadomość tego, że produkcja ekogroszku nie jest skomplikowanym procesem. Należy go przeprowadzić odpowiednio, aby materiał był jakościowy. Najlepiej, aby producenci oferujący sprzedaż węgla byli przez Ciebie wcześniej sprawdzeni, bo nie każdy sprzedawca jest uczciwym przedsiębiorcą.
Sprawdzonym dostawcą jest Sibugolpl, który oferuje sprzedaż węgla w detalu oraz w hurcie. W ofercie firmy znajdziesz między innymi ekogroszek Premium, ekogroszek Ultra, dlatego masz gwarancję jakości i wysokiej klasy produktu.