Scroll Top
ul. Nowogrodzka 50/54/515, 00-950 Warszawa
+48 600 858 921

Zalety opalania węglem kamiennym

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem materiału opałowego, to warto poznać zalety węgla kamiennego. Węgiel kamienny od wielu lat cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę węgiel kamienny, przedstawiając jego wady i zalety.

Czym charakteryzuje się węgiel kamienny?

Węgiel kamienny był i nadal jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów opałowych w Polsce.  To surowiec, który można przerobić na ekogroszek, orzech lub kostkę. Każdy z tych opałów nieco się od siebie różni, jednak wszystkie powstają z węgla kamiennego.

Typy węgla kamiennego

Węgiel kamienny można podzielić na kilka typów:

  • Typ 31 – najsłabszy, ale spala się szybko i dosyć czysto. Zostawia po sobie niewiele śladu popiołowego, dlatego nie sprawia trudności w paleniu i oporządzaniu kotła. Przybiera barwę jasnoczarną, jest matowy i szybko można go rozkruszyć.
  • Typ 32 –jest mocniejszy od poprzednika i również nie pozostawia po sobie dużej ilości spieków. Najczęściej sprawdza się w kotłach domowych.
  • Typ 33 – jest ciężkim materiałem i trudno się go spala. Oprócz tego wydziela do atmosfery wiele substancji smolistych, które zanieczyszczają środowisko. Pozostawia po sobie mocne spieki, które trudno jest usunąć.
  • Typ 34 – najczęściej spotykany w przemyśle, ponieważ pali się jeszcze trudniej od poprzedników i wydziela jeszcze więcej toksyn. Powoduje więcej dymu niż samego płomienia, dlatego nadaje się tylko do koksowni.

Czym kierować się podczas wyboru węgla kamiennego?

Węgiel kamienny dzieli się na kilka sortymentów, które różnią się właściwościami. Jednak im węgiel jest grubszy, tym lepiej się spala, a jego cena jest wyższa. Wyjątek stanowi ekogroszek, który przyjmuje formę drobnych, maleńkich kosteczek. Jeżeli chodzi o sortyment węgla kamiennego, to rozróżnia się:

  • kostkę,
  • orzech,
  • groszek,
  • miał,
  • muł węglowy,
  • flotokoncentrat.

Węgiel kamienny jest najchętniej wybierany, ze względu na jego atrakcyjne ceny oraz szeroką dostępność. Nie jest zbyt drogi, co niewątpliwie przemawia na jego korzyść. Sprzedaż węgla kamiennego jest na tyle rozpowszechniona, że nie należy obawiać się, że go zabraknie. Jednak powinno się znać jego podstawowe parametry i wybierać jakościowy produkt.

Co więcej, palenie węglem jest praktykowane od lat, dlatego rzadko kto ma z tym problem. Wiele domów, kamienic i mieszkań jest opalanych węglem kamiennym i ma zamontowany kocioł. Odpowiednio przygotowane warunki do palenia węglem sprawiają, że czynność ta nie jest skomplikowana. Dzięki węglowi swobodnie ogrzejesz cały dom, mieszkanie czy przedsiębiorstwo.

Czy węgiel ogrzewa wydajnie i efektywnie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze spalany węgiel nie musi wydzielać do atmosfery szkodliwych związków. Można nim palić efektywnie i wydajnie, jeżeli zachowa się odpowiednią technikę. Najczęściej węgiel spalany jest poprzez dokładanie nowych bryłek na żar. Niestety to przyczynia się do wydzielania substancji toksycznych, dlatego odradzamy ten sposób. Można korzystać z innej metody, której spalanie nie wiąże się z nadmiernym wydzielanie dymu. Wtedy sytuację trzeba odwrócić i na czysty węgiel położyć żar.

Na efektywne spalanie wpływa także rodzaj kotła. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją kotła i poznanie
w jaki sposób prawidłowo spalać dany materiał opałowy. Z czasem dowiesz się, jak wydajnie i ekologicznie spalać węgiel kamienny.

Podsumowanie

Plusy opalania węglem kamiennym są oczywiste, warto jednak wiedzieć, jak z niego prawidłowo korzystać. Węgiel kamienny nie jest drogi, można go spalać ekologicznie, jest materiałem wydajnym oraz ogólnodostępnym.

Należy wybrać odpowiedni sortyment węgla kamiennego i dostosować go do potrzeb kotła. Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat palenia w piecach i rodzajach węgla, to zapoznaj się z poniższymi artykułami:

Zostaw komentarz